Решењем које је донето касно синоћ потврђена је одлука нижег суда из јануара 2015. којом је одбачена одговорност мировних снага за најсмртоноснију епидемију колере у новијој историји, наводи АП.
„Сматрамо да су сви аргументи које су изнели тужиоци неосновани“ наводи се у саопштењу Апелационог суда у Њујорку.
Пресуда је донета након обраћања заменика портпарола УН Фараха Хака о улози УН у ширењу епидемије колере на Хаитију.
Његово излагање је значајно јер су УН годинама криле оптужбе да су њихове мировне трупе одговорне за епидемију на сиромашном Хаитију.
Тужиоци тврде да има довољно доказа да је епидемију колере изазвала небрига о одливу отпадних вода из војне базе УН, у којој су биле стациониране мировне снаге из Непала. Загађена вода се, како се тврди, изливала у највећу реку на Хаитију и изазвала заразу.
Хак је рекао да Уједињене нације морају да ураде „много више“ како би окончале патњу оних који су погођени и обећао је да ће нови пакет мера УН за решавање овог питања бити представљен у наредна два месеца.
Хак је поновио да ће се Уједињене нације у овом случају позвати на имунитет, преноси АП.
Од појаве колере на Хаитију у октобру 2010. умрло је више од 9.300 људи а заражено је још 800.000. Епидемија је уследила само десет месеци након разорног земљотреса који је погодио ову сиромашну земљу и затекла је у условима у којима није било могуће пружити адекватну медицинску помоћ.
Колера је ендемска болест на Хаитију која се више пута појавила у овој области у мањој или већој размери.
Брајан Конкенон, извршни директор бостонског Института за правду и демократију на Хаитију, а који заступа породице жртава колере, најавио је да ће „детаљно пратити активности Уједињених нација“.
Породице које су поднеле тужбу имају рок од 90 дана да уложе жалбу на ову пресуду.