Поводом тог празника у једном од московских паркова данас ће бити одржан и маратон, симболичног назива „Тробојка“, а сви учесници, укључујући и професионалне спортисте, носиће мајице у бојама заставе — беле, плаве и црвене. У самој завршници трке правиће „таласе“, стварајући тако ефекат велике раширене заставе која вијори.
Празник, који се сада традиционалне слави широм земље, одобрен је председничким указом још 1994. године. За то време савремена тробојка је постала симбол нације и понос руског народа.
Најновија социолошка истраживања показују да је данас сваки други Рус спреман да у свом дому има заставу своје земље или да носи одећу са тим обележјем и да тај тренд расте сваке године. Примера ради, пре само 10 година чак 62 одсто анкетираних је изјавило да не би пристали да обуку одећу или ставе капе са руском државном симболиком. Сада се та слика драстично променила.
Историја руске тробојке почела је још у 17. веку, за време владавине Алексеја Михајловича, када је бело-плава-црвена застава била подигнута на првом руском војном броду „Орао“. Син цара будући император Петар Први, 1705. године је издао декрет према којем је на сваком „трговачком броду“ морала да се вијори таква застава. Морнари су тробојку користили све до краја 19. века.
До 1883. године у Руској империји је била црно-жута-бела застава, али Александар Трећи је издао наредбу да се „у свечаним приликама дозвољава украшавање зграда тробојком беле, плаве и црвене боје“. Уочи крунисања Николаја Другог, 1896. године, та тробојка је постала и званично национална застава Русије.
У совјетском периоду руске историје државна застава је била црвене боје са укрштеним српом и чекићем жуте боје, изнад којих се налазила петокрака, али распадом Совјетског савеза поново је покренуто питање о новој застави и 22. августа 1991. године на ванредној седници Врховног савета РСФСР тробојка бела-плава-црвена је поново постала званични симбол Русије. Указом председника Русије од 11. децембра 1993. године усвојена је Уредба о државној застави Руске Федерације.
Током своје тристогодишње историје, руска застава је мењала значење. У царским временима бела је означавала слободу и независност, а у савременој Русији — мир и чистоту. Плава боја се раније сматрала бојом Богородице, а сада је то боја вере, верности и постојаности. Црвена боја се некад тумачила као државност, а данас симболизује крв проливену за отаџбину.