Спортски арбитражни суд је одбио захтев Параолимпијског комитета Русије за учешће на Играма у Рио де Жанеиру.
Саопштено је да је Међународни параолимпијски комитет задовољан што је суд подржао одлуку да се руским параолимпијцима не дозволи учешће на Играма у Рију.
Почетком августа шеф Међународног параолимпијског комитета Филип Крејвен саопштио је да Русија неће учествовати на Параолимпијским играма у Рију јер постоје докази да је за време Параолимпијских игара у Сочију било неисправности са заменом узорака допинг тестова.
⚡️⚡️⚡️ КАС отклонил аппеляцию паралимпийцев России и подтвердил решение о снятии всей сборной. Сборная России не выступит на Паралимпиаде.
— Василий Конов (40+) (@VasilyKonov) 23. август 2016.
Међународни параолимпијски комитет укинуо је чланство ПКР-а и суспендовао је са Параолимпијских игара читав руски тим на основу извештаја комисије ВАДА коју је предводио Ричард Макларен, која се бавила чињеницом да је у периоду од 2012. и 2015. године нестало 35 позитивних узорака параолимпијаца.
Председник ПКР-а Владимир Лукин рекао је да ће се Комитет жалити на ту одлуку.
Међутим, директор Института за спортска истраживања Иља Солнцев каже да од почетка није био оптимиста по питању одлуке Спортског арбитражног суда, истичући да је став Међународног параолимпијског комитета према руским параолимпијцима чак и оштрији него став Олимпијског комитета према главном тиму.
„Мало је чудно што нисмо чули ниједан доказ о умешаности руских спортиста у допинг скандал и није јасно на чему је заснована таква одлука, чули смо само наводе, али не и чињенице“, истиче Солнцев.
Он каже да би спортским званичницима било боље да дозволе параолимпијцима да учествују на играма у Рију, јер би се у супротном њихове изјаве о симпатијама према руским спортистима могле назвати ругањем.
Солнцев додаје да не верује да ће Русија успети да оспори ту одлуку Спортског арбитражног суда.
Ина Дериглазова, актуелна руска олимпијска шамионка у мачевању, коментаришући неучествовање параолимпијаца истиче да је одлука апсурдна.
"Руски параолимпијци, ни криви ни дужни изгубили су могућност да учествују на Играма. И ми смо могли да останемо без Олимпијаде и све до последњег дана нисмо знали хоћемо ли добити дозволу. Немам речи којима бих описала ову апсурдну одлуку. Неки од наших параолимпијаца су се цео живот спремали за овај догађај".
Дериглазова такође истиче да нема доказа кривице руских спортиста.
"И није јасно зашто су неки спортисти (Фелпс — прим. уредника) конзумирали марихуану, коју ниједан човек не би требало да пуши, али нико им не забрањује да учествују на Олимпијадама, док наши параолимпијци који се залажу за чист спорт, не иду у Рио".
Председник параолимпијског савеза Белорусије Олег Шепељ сматра да је ово најдрастичнији пример нељудске пресуде у историји Параолимпијских игара.
"Живимо у модерном свету, знамо да је неопходно штитити људска права и да човек не сноси командну одговорност, тим пре што кривица руских појединаца или државних институција није доказана. За суспендовање тима су потребни докази, а ове међународне институцији прво пуцају а онда истражују да ли је човек уопште крив. Наша делегација ће понети у Рио и руске заставе. Сматрамо да је мешање политике у спорт недопустиво, тим пре што је Параолимпијада најбоља рехабилитација за особе са инвалидитетом, каже Шепељ.