Џафари је претпоставио да је употреба хемијског оружја била део плана за скретање пажње инспектора УН са других инцидената за које су оптуживани милитанти.
„Коришћење хемијског оружја у предграђима Дамаска требало је да омете Аке Селстрим да посети Алеп, јер је знала за коришћење хемијског оружја у Алепу“, наводи часопис изјаву Џафарија. Шведска научница Аке Селстрим налазила се на челу групе инспектора УН за хемијско оружје у Сирији.
„Они су желели на све начине да омету Селстримову да дође у Алеп и зато су искористили хемијско оружје у Дамаску уз учешће француске обавештајне службе“, сматра Џафари.
Стални представник Француске при УН Франсоа Делатр назвао је ове оптужбе апсурдним.
Аднан Језедин — стручњак за Блиски Исток, оснивач невладине организације "Међународна коалиција за спречавање избегавања казне" за Спутњик каже:
"Изјава сиријског сталног представника звучи истинито. Француска је једна од земаља која не крије да прижељкује пад Асадове владе. Француска не само да је заинтересована, него даје и конкретну подршку снагама које се боре против сиријског председника. Оно што се десило у Гутеу је геноцид против цивилног становништва у правом смислу речи. Наравно да то није урадила сама Француска, него уз помоћ терориста. Недавно је у Сирији против владиних снага поново искоришћено хемијско оружје. Стога, потпуно је јасно у чијем је рукама хемијско оружје".
Са друге стране, француски генерал Доминик Тринкан, стручњак за кризне ситуације и мировне операције, за Спутњик каже да је изјава сиријског представника "апсурдна".
"Сиријски представник је дао ову изјаву у тренутку када његова земља намерава да започне преговоре како би свима показала да се против ње уједињују одређене снаге. На тај начин Дамаск покушава да одвуче пажњу са чињенице да je Сирија имала хемијско оружје и нико не може то да оповргне. Захваљујући, између осталог, Русији УН су донеле резолуцију, и хемијско оружје је било уништено. Али велико је питање да ли је оно уништено у потпуности или су побуњеници ипак успели да заплене део тог оружја и да га искористе. У сваком случају, одговорност сноси сиријска влада јер није успела да га сачува, и, наравно,они који су га искористили, то јест опозиција, ако је то урадила она.