Систем је повезан са базом података лица за којима се трага. У случају да систем открије преступнике, он аутоматски специјалним каналом шаље сигнал и информацију надлежним службама и полицији. Та порука садржи кадар снимљен видео-камером, а такође и информацију о времену и месту где се осумњичени налази.
Руска компанија „Центар вербалних технологија“, која је изумела те системе биометријске видео-идентификације, под називом „Визир“, већ је започела тестирање свог производа на аеродрому у Јужно-Сахалинску и на неколико стадиона, а до краја године, како се планира, требало би да покрије све руске аеродроме.
Пројекат се реализује у оквиру државног програма „Безбедан град“, који је одобрен од стране Владе Русије у децембру 2014. године.
Стручњаци оцењују да тај систем отвара нову еру у раду безбедносних служби и предвиђају да ће се биометријска идентификација у скорије време нашироко користити у Русији.
Према прогнозама, до 2018. године 21 одсто нових здања биће опремљено системом видео-надзора са технологијом за распознавање лица.
Руси, међутим, нису једини у свету који уводе такве технологије и безбедносне мере. Крајем прошле недеље је и министар унутрашњих послова Немачке Томас де Мезијер предложио да се аеродроми и железничке станице у тој земљи опреме уређајима за распознавање лица, ради гоњења и хапшења лица осумњичених за тероризам.
Иначе, руске технолошке стручњаке већ годинама сматрају за светске лидере у тој области.
Руски „Центар вербалних технологија“ је још 2014. године захваљујући технологији идентификације гласа говорника освојио прво место на такмичењу Националног института за стандарде и технологију САД.