Дачић је нагласио да је српска делегација на седници која се одржава на свака три месеца у складу са Резолуцијом Савета безбедности 1244, инсистирала на доследном тумачењу те резолуције и на томе да дијалог у Бриселу може да се води само ако је он статусно неутралан.
С друге стране, како је рекао, „приштинска страна непрестано прилази овим седницима као прилици за изношење различитих неистина и ставова да је Косово једна заокружена, суверена држава“.
„Самим тим се крши Резолуција 1244, што се види и из захтева појединих земаља, које на свакој седници позивају друге земље да се придруже признавању једнострано проглашене независности Косова“, рекао је Дачић у изјави након седнице Савета безбедности, посвећене редовном извештају генералног секретара УН о стању на Косову и Метохији.
Додао је да је српска делегација истакла да жели конструктиван дијалог, али је нагласио да је за тај дијалог неопходно да све стране имплементирају оно што је договорено у Бриселу.
„Косовска страна апсолутно није применила и не примењује оно што је договорено у Бриселу. То је и амерички потпредседник (Џозеф) Бајден јасно изнео у Приштини, да Албанци са Косова морају да раде на формирању Заједнице српских општина, и ми смо на томе инсистирали“, рекао је Дачић.
Оценио је да је „занимљиво“ да постоје многе земље које траже да се прореде ова заседања Савета безбедности УН, што је, како тврди, мотивисано жељом да се ова тема скине с дневног реда УН.
„Ми управо зато држимо висок ниво наших људи који наступају на овим седницама, а са друге стране инсистирамо да се те седнице одржавају на свака три месеца, јер то показује да су УН и даље важан фактор за ситуацију на КиМ, што се сваког дана може видети у Приштини захтевима да та мисија напусти КиМ“, рекао је Дачић.
Дачић је поновио да је на седници рекао да очекује да ће Приштина наставити са пропагандним паролама и лажима.
„Унапред сам изнео неколико питања, која јасно показују колико су ти подаци и тврдње које Приштина износи лажни и измишљени. Ви знате да они стално говоре о геноциду, етничком цишћењу Алабанаца. Када погледате бројке, статистику, која је поразна, видите да је у ствари извршено етничко чишћење Срба“, рекао је Дачић.
У највећим градовима на Косову и Метохији, како је нагласио, Срба данас готово да и нема.
„У Приштини је пре 1981. године било више од 40.000 Срба, данас их има свега неколико стотина. У другим градовима, Урошевцу, Подујеву, Гњилану, Призрену, тај број је још далеко мањи“, поручио је Дачић.