Излив екстремизма у Мушутишту говори и о томе колико је наша јужна покрајина далеко од изградње мултиетничког демократског друштва, навео је Ђурић у саопштењу и поручио да ће „Срби данас у Мушутишту, без обзира на ’добродошлицу‘ која им је приређена, бити на литургији, јер се наш народ Богу молио и у тежим временима, не зазирући ни од већих опасности“.
„Пре неколико дана смо, након што су албански екстремисти поставили билборд који је био јавни позив на данашње изливање мржње према Србима, упозорили на то шта се спрема, и да су надлежни органи правовремено реаговали данас не бисмо били сведоци сцена које подсећају на оне из мартовског погрома 2004. године“, указао је Ђурић у саопштењу.
Он је истакао да они који предлажу да Савет безбедности УН престане да се на тромесечном нивоу бави анализом стања на Косову и Метохији треба да дају одговор на питање да ли је ово наводна нормализација на којој они заснивају свој предлог.
„Србија не види ништа нормално у масовној манифестацији мржње према Србима, који желе само да се, из верских и комеморативних разлога, окупе на згариштима својих кућа и развалини своје цркве. Ако се Србима не дозвољава чак ни то, о каквој перспективи српско-албанских односа данас можемо да разговарамо“, упитао је Ђурић.
Он је поручио и да би Приштина требало да зна да се мржња не може излечити сузавцем и пендрецима већ позитивним примерима, порукама помирења и кажњавањем подстрекача мржње и етнички мотивисаног насиља, али сматра да то није реално очекивати, јер су „бројни припадници албанске политичке елите најгласнији идеолози мржње и екстремизма на Косову и Метохији“.
Албанци из Мушутишта сукобили су се јутрос са полицијом када су блокирали пут који води према овом селу, а којим је требало да прођу протерани и расељени Срби.