Модернизација руског ракетног система упозорења је у пуном замаху, истиче стручњак наводећи као пример тестове који су урађени на унапређеном противбалистичком ракетном систему „Нудол А-235“ и распоређивање радио-електронских компоненти, преноси „Газета“.
Према његовим речима, Министарство одбране Русије планира да замени све радарске станице преостале из совјетског доба новим радарским станицама за рано упозоравање типа „Вороњеж“ како би се пратило могуће лансирање ракета.
Он је подсетио на речи заменика премијера Дмитрија Рогозина који је недавно изјавио да је Русија направила „веома значајан напредак“ по питању ракетне одбране земље.
Тај стручњак наводи да се са распадом СССР-а 1991. године распао и тада изграђен систем за рано упозоравање, јер су многи од објеката из старог система били на територијама нових независних држава.
Како каже Ходарјонок, треба напоменути и да совјетски ракетни систем раног упозоравања није био савршен, с обзиром да није успео да покрије североисточне делове земље, додајући да је прекретница направљена 2000. године када је Русија почела да развија софистициране радарске системе типа „Вороњеж“.
Постоје три врсте радарског система „Вороњеж“: „Вороњеж М“, „Вороњеж ДМ“ и „Вороњеж ВП“ са екстремно високом фреквенцијом. Радар покрива површину од 4.500 до 6.000 километара, способан је да детектује објекте на висини до 4.000 километара, али и да прати до 500 објекта истовремено.
Размештањем радарских станица типа „Вороњеж“ Русија ће, према Ходарјоноковим речима, моћи да заштити северозападне, југозападне, југоисточне и јужне делове земље од потенцијалних ракетних претњи.
Другим речима, Русија развија нове квалитетне ракетне системе раног упозоравања са значајно бољим карактеристикама и могућностима, истиче руски стручњак.
Осврћући се на систем А-235, стручњак каже да је то напредни противбалистички ракетни систем дизајниран да детектује непријатељске ракете чије су мете руска престоница и околна подручја.
Развојем новог ракетног система раног упозорења Русија ће, према његовим речима, моћи да се врати на позицију коју је, у великој мери, изгубила 1990. године.
„Москва ће бити у стању да контролише свемир из свих праваца, али и да води рат уз помоћ сателита на суседној територији“, закључује он.