Срби су дискриминисани и отпуштени из Еулекса јер, како тврди Рајтерова, иако знају српски и енглески језик, не разумеју или не говоре течно албански.
Након што су сазнали за ту одлуку, запослени који су њоме погођени поднели су представку шефу мисије Еулекса и релевантним представништвима, износећи веома снажне аргументе против те одлуке и указујући на последице које ће она проузроковати, наводи се у саопштењу.
Рајтерова је рекла да су од шефа мисије Еулекса тражили да преиспита ту одлуку, али је он само „потврдио дискриминацију“.
Истиче се и да када су тражили од шефа мисије Еулекса да спор буде решен арбитражом, као што је предвиђено њиховим уговорима, он је одговорио да одлуке и радње те мисије не могу да оспоравају њени запослени.
„Шеф мисије Еулекса ускратио им је њихово уговорно право на арбитражу на тај начин тврдећи да су он и мисија Еулекса изнад (арбитражне комисије), као и да не подлежу законима и косовском уставу“, наводи се у саопштењу.
Рајтерова каже и да су подносиоци представке покренули поступак пред косовским уставним судом, тражећи привремене мере и одлуку да Еулекс учествује у поступцима пред независним и непристрасним судом или да му се одузме имунитет и да се суочи са подносиоцима представке пред косовским судовима.
Подносиоци представке су довели у питање права судија у уставном суду, које запошљава Еулекс, као и виших правних саветника, које такође запошљава та мисија, да саветују остале судије уставног суда по питању учествовања у процени овог случаја због јасног сукоба интереса, који настаје због тога што је тужени, Еулекс, правно лице које запошљава и исплаћује им плату.
Рајтерова је оценила да је одбијање мисије Еулекса да се суочи са независним и непристрасним судом „кукавичко и, неки би рекли, одражава њено знање о незаконитости онога што је урадила“.
У саопштењу се оцењује да та мисија, која представља ЕУ, „на тај начин гази људска права“.