Гости и саговорници у првом делу данашње емисије били су професор доктор Леон Којен, бивши координатор преговарачког тима Београда у преговорима са Приштином, и народни посланик Милован Дрецун, председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију. Они су разматрали последице евентуалног учлањења Косова у Унеско и трагали за преосталим аргументима, иницијативама и потезима које Београд може да предузме како би сачувао српско културно наслеђе на КиМ и како оно не би било предато онима који су га систематски уништавали.
— Леон Којен: Русија и Кина и даље уважавају Резолуцију 1244 као крајњи правни оквир и став званичника тих земаља је да се питање Косова и Метохије може решавати само на основу тог документа.
— Милован Дрецун: Забрињава тренд раста оних земаља које нису признале независност Косова, а које су спремне да подрже улазак Косова у Унеско. Од земаља–чланица Генералне скупштине Унеска, које су јавно рекле како ће гласати по овом питању, 71 чланица се изјаснила за пријем Косова, а 26 чланица се изјаснило против пријема Косова у Унеско.
— Леон Којен: Године 2010. Србија је пристала да се одлучивање о Косову и Метохији пребаци са Савета безбедности Уједињених нација на Европску унију, у којој је већина држава признала Косово. Најзначајније и најмоћније државе ЕУ су признале, а само пет држава ЕУ није признало Косово. Због тога је данас преговарачки оквир за Србију много неповољнији.
— Милован Дрецун: Највећу грешку смо направили када смо прихватили реконфигурацију Унмика и када смо допустили да Еулекс постане најодговорнији страни фактор на Косову и Метохији.
У другом делу емисије гости и саговорници су били доктор Драган Петровић, сарадник Института за међународну политику и привреду, и Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, који су дебатовали на тему могу ли мале земље бити субјект у међународној политици или су осуђене на улогу објекта и могу ли рачунати на прогрес без интересног повезивања са бар једном великом силом.
— Драган Петровић: Србија има два фактора о којима треба да размишља приликом пута ка Европској унији. То су Специјални трговински споразум са Русијом и питање Косова и Метохије.
— Драгомир Анђелковић: Концепт неутралности је најбољи за Србију. Међутим, ми сада немамо праву неутралност, већ само декларативну. Ми треба да заокружимо нашу неутралност, да је утемељимо у Уставу и добијемо њено признање од међународне заједнице.
— Драган Петровић: Србија и српско друштво су лишени суверености. Ми се налазимо под меком окупацијом.
— Драгомир Анђелковић: Читаву Европу захвата декаденција, и индустријска, и војна, и демографска. Ми пропадамо, али када погледамо око себе у окружењу видимо да су и други у том процесу. То не треба да нам буде утеха, али знамо да смо у оквиру европског просека.
Хвала вам што сте те нас слушали и читали!