Тужилаштво у жалбеном поднеску детаљно указује на, како је навело, пропусте већине чланова из првостепеног судског већа које је изрекло Шешељу ослобађајућу пресуду крајем марта ове године и предлаже Жалбеном већу Трибунала да га прогласи кривим и осуди.
Као алтернативу преиначењу ослобађајуће пресуде у осуђујућу, Тужилаштво је Жалбеном већу предложило да наложи понављање суђења.
У жалби, која је написана на 100 страна уз додатне анексе, Тужилаштво истиче да је првостепено веће судије Жан-Клод Антоанетија погрешно утврдило чињенично стање, јер није закључило да Шешељеви говори представљају физичко извршење прогона, депортације и присилног премештања.
То је, како је навело Тужилаштво, детаљно објашњено у жалби.
Тужилаштво сматра да првостепено веће није донело исправну одлуку, јер није дало ваљане разлоге за своје закључке, није уважило аргументе и доказе Тужилаштва, и зато јер је погрешно ценило чињенично стање утврђено током суђења.
Судско веће Хашког трибунала на челу са судијом Жан-Клод Антоанетијем изрекло је 31. марта ослобађајућу пресуду лидеру Српске радикалне странке по свих девет тачака оптужнице, која га терети да је говором мржње подстицао и подржавао ратне злочине у Хрватској и Босни и Херцеговини током ратних сукоба и протеривање Хрвата из Војводине.
Већина чланова већа (судије Антоанети и Мандиаје Нијанг), уз супротно мишљење судије Флавије Латанци, закључила је да Шешељ није крив ни по једној од девет тачака оптужнице.
Латанцијева је била супротног мишљења по осам тачака оптужнице, док је по једној тачки Шешељ ослобођен једногласно.
Тужилаштво је иначе тражило да се Шешељ осуди на казну од 28 година затвора.