Бивши сенатор рекао је да су му ову информацију дали званичници Скотланд јарда.
„Бајуми је напустио Сједињене Америчке Државе у лето 2001, отишао у Бирмингем у Енглеској, живео тамо неко време и, заправо, приведен након напада 11. септембра на основу захтева који је Скотланд јарду упутио ФБИ. Без званичних оптужби, британска полиција није могла да држи у притвору осумњиченог више од седам дана, али се током тог времена „ФБИ уопште није појавио да би саслушао Бајумија“, објаснио је Грејам.
Дана 15. јула канцеларија Националног директора обавештајне службе објавила је раније поверљиви део извештаја Конгреса о терористичком нападу. На страницама извештаја су процена ФБИ о Саудијцу Омару ел Бајумију, који је, наводно, агент безбедносне службе Ријада, који је омогућио подршку, укључујући и пилотску обуку, за најмање двојицу од 19 нападача из Сан Дијега у Калифорнији.
Бајуми је пуштен из притвора у Лондону и отишао за Саудијску Арабију, где је највероватније био заштићен од америчке полиције дипломатским имунитетом.
Бајумија су можда касније саслушали у Саудијској Арабији припадници америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА), сматра Грејам. „Не знамо да ли је то тачно и не знамо шта је било током тог саслушања“, додао је Грејам.
Грејам, који је помогао да се 2002. напише извештај Конгреса о истрази терористичких напада 11. септембра, годинама се борио да се објави поверљиви део извештаја. Такође је захтевао објављивање додатних материјала, међу којима су информације које би показале да ли су важне информације довеле до могућих веза између Краљевине Саудијске Арабије и отмичара авиона.
Објављивање 28 страница поверљивог материјала представља иницијалну процену могуће саудијске везе и могуће трагове у истрази. Грејам, који је тада имао приступ поверљивим информацијама, каже да није знао да ли су информације икада истражене.