„Нисмо заинтересовани да било коме окрећемо леђа. Спремни смо за наставак нормалних, пуних односа са Европском унијом, са Сједињеним Америчким Државама, али искључиво на основу равноправности, без икаквих покушаја да се ти односи претворе у једносмерну игру“, рекао је Лавров обраћајући се професорима и студентима московског Института за наводњавање.
Руски министар је нагласио да вођење послова као и обично ни са Европском унијом ни са САД више није могућe.
„Наши западни партнери имаће много посла да би обновили поверење Руске Федерације и вратили предвидљивост европских послова“, истакао је он.
Русија неће давати предност сарадњи ни са ЕУ ни са земљама Азије, изјавио је Лавров.
„Нећемо се окретати ни на једну страну. Ми смо евроазијска сила. Тако је уредила историја, тако је уредила природа, тако су се, пре свега, разместили наши сјајни преци, и зато смо дужни својој историји да радимо у свим правцима зарад обезбеђивања оптималних услова за развој земље, за побољшање живота људи, а то укључује безбедност наших граница, обезбеђивање оптималних услова за наше држављане када путују у иностранство“, рекао је Лавров обраћајући се студентима и професорима Института.
Он је истакао да се у свету појављују нови утицајни економски и политички центри. „То се, пре свега, види у азијско-пацифичком региону, који је постао и још дуго ће бити покретач светског економског развоја. А све ово се дешава због чињенице да је наш највећи трговински партнер Европска унија, и онa ће то и остати упркос кризи, упркос санкцијама“, додао је Лавров.
Русија и САД заједно могу да постигну добре резултате
Искуство последњих неколико година показује да, остављајући по страни вештачке проблеме, Русија и САД могу да постигну веома добре резултате, рекао је руски министар.
„Тамо где смо видели да се подударају интереси Русије и Запада, тамо где смо видели да Русија и САД могу на равноправној основи да помогну у решавању глобалних проблема, тамо смо радили заједно и постизали резултате. То је и споразум о иранском нуклеарном програму и споразум о уништењу сиријског хемијског оружја. То је и читав низ фактора, укључујући успостављање механизма за политичко решење сиријске кризе који Русија и САД предводе као копредседавајући“, истакао је Лавров.
Он је додао да, ако се одбаце вештачки проблеми и концентрише на реалне претње које су заједничке за све земље, као што су ширење нуклеарног оружја, међународни тероризам, трговина наркотицима и организовани криминал, онда се „као што показује искуство последње две-три године, могу постићи веома добри резултате“.
Руски министар је изразио наду да генерација „ловаца на покемоне“ неће изгубити способност за комуникацију са људима.
„У последњих неколико година могли смо да се уверимо да никакве информационе и комуникационе технологије, чак и најнапредније, не могу да замене разговор ’очи у очи‘. Надамо се да генерација која, не бих да кажем ’лови покемоне‘, али је веома заинтересована за друштвене мреже, неће изгубити способност за нормалну људску комуникацију“, истакао је Лавров.
Нико Русији није окренуо леђа, смешно је говорити о изолацији
Осамдесет одсто светске популације живи у земљама које деле став Русије, тако да је смешно говорити о изолације земље, изјавио је Лавров.
„Нико нам није окренуо леђа. Осамдесет одсто светске популације живи у земљама које деле наше ставове и желе правду у светским питањима. Говорити о некој изолацији је једноставно смешно“, рекао је министар.
САД не интересује предлог Русије о сајбер-безбедности
САД нису заинтересоване за предлог Русије о одржавању консултација за сарадњу у области сајбер-безбедности, изјавио је руски министар спољних послова.
„У новембру прошле године предложили смо да се одрже озбиљне експертске консултације, али одговора није било“, рекао је Лавров.
Он је, такође, истакао да је више пута говорио о предлогу за састанке о тој теми државном секретару САД Џону Керију.
САД намеравају да наметну ЕУ свој природни течни гас уместо руског
Министар спољних послова Русије изјавио је да САД, користећи захлађење односа између Русије и ЕУ, покушавају да наметну Европској унији свој течни природни гас.
„САД покушавају да искористе садашње захлађење односа између нас и Европске уније да би наметнуле Европљанима свој течни природни гас, за који је потребна веома скупа инфраструктура, након чије изградње ће од тога тешко моћи да се ослободи“, нагласио је Лавров.
Не постоји правни проблем за признавање уједињења Крима и Русије
Не постоји правни проблем да Запад призна припајање Крима Русији. Запад то користи у своје политичке сврхе, изјавио руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
„Не постоји правни проблем да наши западни партнери признају да је Крим постао део Русије. Не постоји политичка воља, постоји политичка жеља да се ова ситуација искористи у правцу којим се Запад на челу са САД креће већ дуже време, много пре Украјине — правцу обуздавања Русије“.
„Са становишта наших западних колега, Русија је почела да добија претерану самосталност. Они још нису схватили да ово није нека околност већ део нашег постојања“, закључио је Лавров.
О Минском споразуму
Русија не види алтернативу за Мински споразум, његово непоштовање не иде на част Кијеву, Паризу и Берлину.
„Не видим алтернативу Минском споразуму, мада сада покушавају да нас убеде да онај ко је потписивао споразум жели да га реализује, али не успева из објективних разлога“, рекао је Сергеј Лавров.
„Ови изговори не иду на част украјинским властима, које су се сложиле са Минским споразумом и не иду на част онима који су били присутни у Минску и нагледали ове споразуме. Мислим на француског председника и немачку канцеларку“.
Париз и Берлин се чудно понашају, повезујући реализацију Минског споразума са укидањем санкција Русији, рекао је Лавров.
„Наравно, они се понашају помало чудно, када тврде да ће имплементација Минског споразума омогућити да укину санкције Русији“, рекао је Лавров и додао да се Русија у споразуму уопште не помиње.
САД се противе надзору над спровођењем Конвенције о забрани биолошког оружја
Русија ради на стварању механизма за праћење имплементације Конвенције о забрани биолошког и токсичног оружја (КБТО), међутим САД се томе противе, изјавио је Лавров.
„Русија ради на томе да се у области спровођења КБТО успостави механизам верификације спровођења ове конвенције. Сви су спремни, али су Американци категорички против“, истакао је руски министар.
Он је додао да се са Сједињеним Америчким Државама води отворени разговор на тему Конвенције о забрани биолошког оружја.
„Зна се да САД имају читав низ програма, укључујући и са нашим суседима, за истраживање у области биологије, и њихово одбијање да се створи механизам за контролу испуњавања захтева КБТО говори о томе да та истраживања нису сасвим мирољубива“, нагласио је Лавров.