Свечаном обележавању завршетка радова је присуствовао и амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин.
„У Србији први пут примењујемо нову руску технологију полагања колосека, на железничком Коридору 10, и по брзини радова обарамо рекорде у региону“, казао је Султанов.
Он је додао да РЖД дневно може да постави нови колосек у дужини од једног километра ако се ради под саобраћајем и до два километра ако се радови изводе без саобраћаја.
Реч је о деоницама од Ниша до Прешева укупне дужине нешто више од 46 километара и то Винарци—Ђорђево (15 км), Врањска Бања — Ристовац (17,7 км) и Бујановац—Букаревац (13,7 км), а вредност радова је око 26,4 милиона долара.
Паралелно са постављањем пруга, како каже, ради се и на стварању јединственог Диспечерског центра.
Према његовим речима, 19. септембра планирано је потписивање уговора између српског пројектног института ЦИП и руског пројектног института НИИАС за почетак пројектантских радова за јединствени Центар за управљање железничким саобраћајем.
Он додаје да РЖД шаље пет српских студената на обуку на руске универзитете и институте како би за пет година Србија добила стручњаке за железнице.
„Руска железница ради низ пројеката у Србији, свуда где почнемо да радимо имамо добар пријем, Врање није изузетак од тог правила. Руске железнице поштују рокове, квалитет и безбедност“, казао је Султанов.
Он је навео да је то трећа школа, на траси пруга које ради РЖД, коју су обновиле Руске железнице у Србији и да је у Врању за свега месец и по обновљена учионица за учење руског и француског језика и тоалети.
Та компаније је донирала и сређивање ОШ „Васа Живковић“ у Панчеву и ОШ „23. октобар“ у Голубинцима.
Султанов је пожелео родитељима и деци срећну нову школску годину.
Чепурин је захвалио на лепом дочеку и поручио деци да ће им учење руског језика бити од користи у животу.
„Разговарали смо са градоначелником Врања како да повећамо сарадњу у области економије и културе“, навео је Чепурин додајући да су предложили да се направи у Врању руски кутак, у коме би на руском језику биле књиге, филмови и друго.
„Имамо добар основ, а то су лепа осећања која повезују наш народ. Прекјуче су почели радови на осликавању Храма Светог Саве у Београду, предстоје велики радови. У храму ће бити осликан мозаик и биће покривено 1.230 квадрата куполе“, казао је Чепурин.
Он је додао да ће на осликавању храма бити ангажовано око 400 радника, као и уметници и стручњаци из Русије.
„Руске железнице, такође, помажу школе, то је симболично, али је важан знак пажње. Желим деци да се добро школују у реновираној школи и да сачувају пријатељски однос према руском народу“, поручио је Чепурин.
Градоначелник Врања Слободан Миленковић је рекао да је свако улагање у школство најисплативија инвестиција, да сваки уложени динар у образовање доноси профит који се не мери новцем, и захвалио пријатељима из Русије.
Директор ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Врању Саша Илић је рекао да је школа реновирана веома брзо и захвалио компанији „РЖД интернешенел“.
„Пријатељ није онај који каже да је увек поред нас већ онај који осети тренутак када нам је потребан — хвала на пријатељству и помоћи“, нагласио је Илић.
Реновирана школа се налази на деоници Врањска Бања — Ристовац, а похађа је 730 ученика.
Свечаности поводом завршетка реновирања школе присуствовали су и представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.