Понуда је стигла данас у Виши суд, а о њој ће одлучивати судија за претходни поступак.
Тужилац је судији за претходни поступак раније предложио да одреди притвор због опасности од бекства, да не би утицао на сведоке, да не би поновио кривично дело шпијунаже, као и због узнемирења јавности, а за наведено кривично дело је предвиђена казна затвора преко десет година, саопштено је из тужилаштва.
Према Кривичном законику Србије, казна од три до 15 година затвора предвиђена је за оне који тајне — војне, економске или службене саопште, предају или учине доступним страној држави, страној организацији или лицу које им служи.
Затвор од пет до 15 година прети онима који за страну државу или организацију стварају обавештајну службу у Србији или њоме руководе.
Од једне до десет година затвора прети у случају ступања у страну обавештајну службу, а једна до осам година у случају прибављања тајних података или докумената у намери да се саопште или предају страној држави, организацији или особи која им служи.
Тужилаштво је раније саопштило да ухапшено лице има држављанство Републике Србије и Хрватске, и да је до 1990. године живео и радио у Републици Хрватској, након чега му је место пребивалишта било у Републици Србији.
Чедо Чоловић (57) је пензионисани официр Војске Републике Српске Крајине, који је ухапшен док је бежао у Хрватску.
Медији наводе и да је ухапшени протеклих месеци и година, у Београду и Србији прикупљао податке о официрима ЈНА, против којих Хрватска јесте или би могла покренути кривични прогон због дела почињених током рата.