У првој половини ове године, пријављена су 163 случаја у вези са трговином људима, у односу на 195 случајева из целе прошле године, наводи Шведско одељење за миграцију.
Од 163 пријављена случаја, половина их се односи на „сексуално ропство“. Више од 20 других случајева укључивало је принудни рад разних врста, док су у десет случајева људи натерани да просе. У 53 од 163 случаја жртве су била деца, док су у већини осталих случајева жртве биле жене.
„Све указује на нагли пораст трговине људима у овој години, а то је тренд којем смо сведоци уназад неколико година“, рекла је Касја Торнквист Нец, координаторка Шведског одељења за миграцију задужена за борбу против трговине људима.
Статистика, такође, показује да је тај тренд у порасту. Године 2012. пријављено је 49 случајева, наспрам 121 случаја у 2013. и 195 случајева у 2015. години.
Истовремено, полиција је открила много случајева у којима мушкарци из Шведске присиљавају своје супруге, девојке и партнерке на проституцију. Тај феномен се посматра изван подручја трговине сексуалним услугама и често се сматра додатком на „породични буџет“, наводи полиција.
Тренутно, 45-годишњак из округа Вастернорланд очекује суђење јер је подводио своју 25-годишњу партнерку најмање двадесетчетворици мушкараца. Током истраге, жена је изјавила да је била приморана да продаје своје тело, јер је дуговала новац свом партнеру-подводачу. Полиција верује да је број њених „муштерија“ знатно већи од 24.
Претходно, Национална служба за операције шведске полиције, која прима извештаје о проституцији и трговини људима из свих региона, навела је да су и жртве и починиоци злочина сва мање повезани са све раширенијим сиромаштвом и маргинализацијом и да се однедавно појављује један број случајева у којима сиромаштво није кључни фактор.
„Уместо тога, особе које пружају сексуалне услуге желе да живе луксузније, отплаћују кредите или им треба новац да плате дрогу. То смо виђали и раније, али је број таквих случајева порастао у последње две године“, рекла је Касја Волберг, из Националне службе за операције, шведским новинама „Свенска дагбладет“.
Још једна значајна разлика у односу на претходну „криминалну рутину“ је да су сексуалне робиње које су продате дуже боравиле у Шведској, а многе од њих су и одрасле у тој земљи.
У јесен прошле године шеф националне полиције Дан Елиасон издао је директиву да се појачају напори у борби против трговине људима, међутим, критичари тврде да се мало тога десило од тада. Напредак је спор, између осталог и зато што је у току реорганизација шведске полиције.