„Сједињене Америчке Државе одлучно осуђују нуклеарну пробу коју је Северна Кореја извела 9. септембра, а која представља озбиљну претњу регионалној безбедности и међународној стабилности“, изјавио је амерички председник.
Обама је подсетио да је Северна Кореја једина земља која у 21. веку изводи нуклеарне пробе. Те пробе, како је навео Обама, грубо нарушавају конвенције Уједињених нација, с чиме се САД никада неће помирити.
„Намеравамо да радимо са Саветом безбедности УН и другим нашим партнерима како бисмо активно спроводили постојеће мере и предузели додатне кораке, укључујући нове санкције, као одговор на незаконита дејства Северне Кореје“, навео је Обама.
Сједињене Америчке Државе ће предузети све неопходне мере птотив Северне Кореје да би заштитиле савезнике, имајући у виду последњу нуклеарну пробу Пјонгјанга, изјавио је у петак државни секретар САД Џон Кери.
„Спремни смо да предузмемо све неопходне мере како бисмо заштитили наше савезнике против растуће претње међународном миру и стабилности“, навео је Кери у писаној изјави.
Он је поновио да САД анализирају нуклеарну пробу и сматрају да је она претња миру и безбедности.
„Та дејства су дестабилишућа, незаконита, отворено нарушавају бројне резолуције Савета безбедности УН и обавезе саме Северне Кореје“, навео је Кери.
Према његовим речима, САД ће се обратити партнерима како би се осмислиле заједничке акције против Пјонгјанга.
Стални представник Велике Британије при УН Метју Рајкрофт рекао је да је нукларна проба Северне Кореје „нечувено нарушавање бројних резолуција Савета безбедности УН“.
„Северна Кореја је једина земља на целом свету која је извела нуклеарну пробу у 21. веку“, рекао је он и нагласио да ће Лондон инсистирати на „снажном одговору“.
Он је изјавио да је неопходно да се у потпуности поштују санкције које су већ на снази, као и да се „додају нова имена на санкциони списак и да се „учврсти и појача режим санкција“.
Севернокорејске власти у петак су потврдиле да су успешно спровеле нуклеарна испитивања и саопштиле да своје балистичке ракете могу да опреме бојевим главама.
Према наводима јужнокорејске војске, капацитет експлозивне направе је око 10 килотона, што је готово два пута више од капацитета јануарске експлозије.
Стручњаци су, такође, нагласили да би то могла да буде највећа нуклеарна проба у историји Северне Кореје.