„Ове недеље Хрватице и Хрвати поновно покушавају да изаберу владу која ће остати на функцији дуже од пола године, мада би им драже било да им је успело пре десет месеци“, наводи „Зидојче цајтунг“.
Лист наставља да „не мањка проблема којом би нова влада требало да се позабави. Стопа незапослености износи 20 одсто, земља је високозадужена. Међутим, нема никога ко би јасним програмом могао бирачима да улије наду“.
Подсећајући да је на протеклим изборима у новембру 2015 ХДЗ додуше победио, али да није успео да формира функционалну коалицију, немачки лист напомиње да је за то стање пре свега „крив тадашњи председник ХДЗ-а и моћни бивши шеф тајне службе Томислав Карамарко“, преноси „Дојче веле“.
Лист даље пише да чињеница да је Карамарков ХДЗ ушао у коалицију са Мостом и на премијерску функцију поставио нестраначког кандидата Тихомира Орешковића, није довела до реформи и потребних одлука, већ до свађе: „На крају су пали обоје, и влада и конзервативни страначки председник“.
За хрватске бираче, међутим, ипак није све изгубљено, додаје „Зидојче цајтунг“.
„ХДЗ-у је пошло за руком да мало спусти десно-популистичке тензије, које су у протеклих пола године подигли Карамарко и пре свега његов министар културе Златко Хасанбеговић. Сада смењени Хасанбеговић је у кратком року успео против себе да окрене либералне медије, јеврејску и српску мањину и велике делове културњака у Хрватској. Нови ХДЗ-ов кандидат Андреј Пленковић је супротност том оштром типу политичара. У изборној кампањи, 46-годишњи Пленковић се извинио за протекле грешке ХДЗ-а и најавио спровођење политике центра“, оцењује немачки лист.
У поређењу с тим, како наводи, упадљиви су били полемички тонови социјалдемократског кандидата Зорана Милановића.
„Тај СДП-овац је за време изборне кампање изгледа покушавао да врбује иначе ХДЗ-ове десно-националне бираче. Тако је у разговору са ветеранима из последњег рата оговарао суседне земље Србију и Босну и Херцеговину. Осим тога, најавио је да ће кочити амбиције Србије у вези са ЕУ“, пише даље немачки дневник.
Бечки „Стандард“ се доста осврће на расположење међу бирачима у Хрватској, наводећи да су многи разочарани Мостом.
„Мост је изгубио мој глас. Сада се Мостови бирачи поновно враћају у два велика табора“, каже 27-годишњи Марко С.
„Зашто бих то опет бирао!“, пита Марко који ради у туристичкој бранши и који ће сада гласати за СДП, преноси „Стандард“".
Лист описује сцену на Тргу бана Јелачића у Загребу на којем је постављен штанд СДП-а и који посећују углавном старији грађани.
Млади волонтери поручују да је главна тема о којој се разговара на штанду — како је „пре све било боље“.
Међутим, 65-годишњој куварици Катици М. (која има пензију 200 евра) та прича о „бољим временима“ за време комунизма већ иде на живце.
„Шта ми Тито још може помоћи?“, пита она.
Тренутно је њена највећа брига прескупи неопходни лек који кошта 35 евра.
Ипак, она каже да ће гласати за СДП, како је то радила читав живот.
Новинарка аустријског листа је посетила и штандове ХДЗ-а у Загребу и закључила да се ни на једној брошури или другим изборним рекламним материјалима свих странки не могу наћи наводи о конкретним реформским корацима.
„Јер, реформе нису популарне зато што би морали да се отпусте државни службеници“, пише „Стандард„, закључујући да се многи грађани Хрватске „заиста још увек најрадије баве прошлошћу (партизани против усташа) и барем ментално још увек нису пристигли у тржишну економију“.