„Одлуке ћу доносити на основу чињеница које имамо и које ћемо наставити да прикупљамо. Радићу правично, енергично, без страха или пристрасности“, рекао је он у Хагу, на првој конференцији за новинаре од избора на функцију специјалног тужиоца тог суда.
Бивши амерички тужилац рекао је и да је „свестан политичке осетљивости“ свога рада, али је поновио да ће бити вођен чињеницама и законом.
Такође се осврнуо на тежак пут од идеје до успостављања специјалног суда и захвалио се на финансијској и другој подршци Европске уније, Холандије, САД и других у међународној заједници.
„Нико не треба да сумња да је ово врло озбиљан подухват“, нагласио је Швендиман.
Он није желео да спекулише о броју оптужница, као ни о времену кад ће оптужнице бити подигнуте, додавши да ће јавност бити одмах упозната са подизањем оптужнице.
„Чврсто верујем да журба није пријатељ правде, али то није ни непотребно одлагање“, рекао је он обећавши да тога неће бити у сферама које су у његовој надлежности.
Он је поновио да је преостало још посла који треба да се уради, те да ће га бити још више пре него што буде у могућности да донесе формалне одлуке о оптужницама.
„Кад будемо спремни, урадићу оно на шта ме обавезују докази и закон, ни минут пре, ни минут после“, нагласио је он.
Такође је упозорио да не треба веровати никаквим информацијама које долазе из неименованих извора већ само онима које долазе од њега лично или од суда.
Нагласио је да делује као независан тужилац и да не прима налоге ни од кога.
Његова професинална дужност је, како је додао, да потврђује оптужнице на основу довољних доказа, а одговорност да жртве обавести у вези са напретком истрага.
„Ја сам у обавези да штитим жртве и да обезбедим да заштићене информације остану поверљиве и сигурне, да сведоци који нам дају доказе не би били застрашени, повређени или да им се прети“, рекао је он.
Швендиман, који је 30 година био тужилац у Америци, а радио је и у Босни и Херцеговини и Авганистану, рекао је да из личног искуства зна колико болно може да буде процесуирање масовних злочина.
Претходно је секретарка тог суда Фиделма Донлон најавила да би у првој половини следеће године требало да буде све спремно за почетак рада Специјализованих већа Косова.
Како је речено приликом представљања новог суда, који би требало да се бави злочинима на Косову, сада је у току процес избора судија.
Донлонова је представила и интернет страницу Специјализованих већа Косова, како се суд званично зове, као и Специјализованог тужилаштва, чиме ће они отпочети комуникацију с јавношћу.
Суд ће „водити судске поступке о наводима који проистичу из Извештаја Парламентарне скупштине Савета Европе од 7. јануара 2011, а у којем се износе наводи о тешким прекограничним и међународним кривичним делима“.
У том извештају, специјални известилац Савета Европе Дик Марти писао је о злочинима над отетим Србима на Косову и у Албанији и изнео сумње да су некима од њих у Албанији вађени органи којима је касније трговано.
Наводе из Мартијевог извештаја истраживала је, пре формирања суда, специјална радна група ЕУ коју је предводио амерички правник Клинт Вилијамсон, који је потврдио да је пронашао доказе за неке од тврдњи изложених у Мартијевом извештају.