„Када сам пре 22 године изабран у Европски парламент, нисам могао ни да замислим да ћемо се наћи у овом положају. Да, Европска унија би се могла распасти ако не будемо опрезни“, рекао је Шулц.
Он сматра да је такав развој догађаја трагичан. Он је признао да европска интеграција „није савршена, и није увек практична“, али да она представља једно од главних достигнућа континента.
Шулц је истакао да након што је Велика Британија објавила да се отцепи од ЕУ, многе земље у којима се очекују слични ставови, „на свеопште изненађење“, подржале су савез.
„Када људи виде шта све за собом повлачи ризик одвајања од највеће светске економије, они постају опрезнији“, објаснио је он. Истовремено, Шулц је признао: излазак Велике Британије из ЕУ представља озбиљан губитак за обе стране.
На питање зашто европске владе не могу брже да се изборе са кризом у којој се налазе, Шулц је предложио „да се упитају оне“.
„Ја са представник уједињене организације, немам одговарајућу надлежност. Свуда где државе-чланице инсистирају на свом суверенитету и на тај начин теже да остваре своје специфичне циљеве, погођени су заједнички интереси“, додао је он.
Шулц је, такође, критиковао оне земље које траже солидарност када је у питању „руска претња“, али нису спремне да покажу јединство у ситуацији са избеглицама.
„Постоје земље које осећају претњу од стране Русије и желе више војника и оружја. Ми им то дајемо у знак солидарности. Уводимо санкције, иако неке земље ЕУ због њих трпе, такође из солидарности. Када након тога дођу избеглице, исте те земље, које су још јуче тражиле солидарност и добиле је, нису спремне да нешто учине“, описао је ситуацију Шулц.