У тексту који је објављен у петак наводи се, поред осталог, да је Крим припадао Русији још у периоду владавине Катарине Велике, а Путин је само вратио полуострво како би осигурао Русији војно-морнаричку базу на црноморској обали.
„Тако раде велике државе“, коментаришу уједињење Крима с Русијом аутори чланка.
Према њиховим речима, америчке власти се придржавају политике двојних стандарда, оптужујући Русију за агресију.
„Москва заиста подржава сепаратистичке покрете у источној Украјини, али зар нису САД почеле бомбардовање у Србији да би одвојиле Косово? Какве ту моралне разлике има?“, пишу аутори.
Сједињене Америчке Државе стално оптужују Русију за упад у сервере институција америчке Владе.
„Зар се ЦИА, Национални фонд за подршку демократији уз помоћ непрофитних организација не мешају у унутрашње послове Русије већ годинама?“, настављају новинари.
У сваком случају, „Путин је националиста који штити, пре свега, интересе Русије“, пишу аутори.
„Таунхол“ је амерички политички интернет-портал, близак конзервативном крилу Републиканске партије. Раније је припадао познатом истраживачком институту САД „Херитиџ фондејшен“. Сада је његов власник позната медијска компанија „Салем медија груп“. Постоји више од 20 година.
Према речима политиколога, аналитичара листа „Међународни живот“ Сергеја Филатова, „Таунхол“ превасходно одражава ставове Доналда Трампа, којем је у овом тренутку важно да Русија буде неутрална и пријатељски настројена према САД.
„Републиканац, у случају да буде изабран, намерава да се у наредним годинама усредсреди на унутрашњу политику како би обновио економију у земљи. У том периоду Трампу је важно да сачува неутралне односе с Русијом, како се она не би мешала у политику САД. Претпостављам да ће се ускоро материјали ове врсте често појављивати у америчкој штампи како би се одобровољила Москва“, каже стручњак.
Конзервативци из Републиканске партије су прилично јака група лобиста која се са симпатијама односи према садашњој спољној политици Русије, сматра други стручњак, директор Института за савремени државни развој Дмитриј Солоников.
„Они су уверени да Америка треба да се усредсреди на унутрашње проблеме. Према њиховом мишљењу, део америчких пројеката, укључујући оне који су повезани с Украјином, јесте бесмислен. Отуда и политика зближавања с Русијом“, сматра он.
У САД, с друге стране, расте незадовољство према актуелној власти, односно према демократским снагама, подсећа политиколог Владимир Шаповалов.
„Сећамо се колико се лоше за Буша Млађег завршила његова владавина, колико је имао низак рејтинг. Сада је ситуација још гора. Према америчком јавном мњењу, Барак Обама је најслабији председник икада. И у тим условима расте протест против владајућих елита, против постојећег политичког модела“, додаје експерт.