„НАТО мора да поседује способност, снаге и ресурсе за одвраћање противника и одбрану своје чланице од било какве претње“, рекао је генерал Павел у Сплиту на конференцији за новинаре након целодневне конференције Војног одбора НАТО.
Хрватска агенција наводи да је Павел упозорио на опасности на Балкану оценивши да је ситуација у том делу Европе „далеко од стабилне“ устврдивши да „Балкану прети исламски тероризам, али и руски утицај“.
„Босна и Херцеговина могла би да постане уточиште за терористе“, казао је генерал Павел који је, на питање како процењује развој избегличке кризе ове јесени, истакао да не очекује велике таласе избеглица као што се то догодило прошле године.
Представљајући закључке конференције, генерал је истакао да је састанак у Сплиту био прилика да се окупе начелници генералштабова земаља-чланица НАТО-а, два стратешка команданата НАТО-а, као и представник Црне Горе, која је добила позивницу за чланство у НАТО-у, како би „могли да расправљају о спровођењу одлука које су председници држава и влада донели на самиту НАТО-а у Варшави у јулу“.
Павел је рекао да ће нове снаге НАТО-а стићи ће у Пољску и у балтичке земље у априлу и мају 2017. године. Један број јединица ће стићи у базе пре доласка главног контингента војника, пише „Волстрит џурнал“.
Војно руководство Алијансе разговарало је у Сплиту о распоређивању четири батаљона од 4.000 војника у земље Балтика и Пољску.
„Када говоримо о те четири борбене групе имамо у виду не само њихово присуство ради обуке. Те снаге треба да послуже за обуздавање и, по потреби, за офанзиву“, наводи лист речи генерала.
Подсетимо, НАТО планира да распореди четири батаљона дуж свог источног обода у Естонији, Летонији, Литванији и Пољској. Као одговор, Русија ће формирати три нове дивизије од по 10.000 војника које ће бити распоређене дуж њене европске границе.