„Геополитичка конфигурација приморала је Сједињене Америчке Државе да држе Европу као ниједан други део света“, рекао је Андреј Кошкин.
„То је заправо оно што омогућава Вашингтону да контролише Северну Африку, Блиски исток и Централну Азију, као и трговачке путеве преко Атлантика који доносе више од четири милијарде америчких долара годишње.“
Једини начин да САД задрже своје савезнике у Европи јесте да буду присутне у региону, додаје тај аналитичар. Чињеница да Вашингтон плаћа највећи део војног буџета НАТО-а није довољна.
„Физичко присуство у земљама и заједничке војне вежбе су један ефикасан механизам који присиљава Европу да слуша САД“, сматра Кошкин.
Кошкин се осврнуо и на присуство Вашингтона у Азији. Он истиче да смањење војног присуства САД у неком делу света неће утицати на могућности Пентагона у азијско-пацифичком региону.
„Сједињене Америчке Државе желе да прошире присуство НАТО-а у региону јер блок нуди моћне могућности“, каже Кошкин.
Аналитичар то види као дугорочну стратегију Вашингтона на коју неће утицати резултати председничких избора у новембру.
„Мало је вероватно да ће се било шта променити када следећи амерички председник дође на власт. Та стратегија ће се проширити и на неопходне војне објекте, финансијске токове и споразуме. То ће помоћи НАТО-у да се прошири у азијско-пацифичком региону с обзиром да је успон Русије и Кине главна ствар која задаје бригу САД“, рекао је он.