Аутор чланка, Анджеј Розенек, заменик главног уредника недељника, наводи да су специјалци размештени на 80 километара од линије фронта, што према мишљењу аутора може да има озбиљне међународне последице.
Розенек за Спутњик каже да је информације добио из поузданог извора, али да као професионални новинар, мора да поштује жељу извора и не објави његов идентитет. Аутор додаје и да се ради о два извора, јер је то у складу са политиком куће.
На питање новинара Спутњика да ли је ту информацију потврдило Министарства одбране или канцеларија председника, Розенек каже да је одговор стигао из канцеларије председника, али након што је часопис већ био у штампи, док Министарство уопште није одговорило.
„Канцеларија председника, наравно, пориче ту информацију. Они говоре да се ради о међународном кампу за обуку. То је половично тачан одговор, зато што војници јесу били послати у Украјину на обуку, у зону украјинско-пољске границе. Тамо украјински војници пролазе обуку под руководством инструктора из земаља чланица НАТО-а, међу којима су и Пољаци. Али, то нису те специјалне снаге. Са друге стране, немамо информацију са украјинске стране“, закључује Анджеј Розенек.
Ако је све то што се наводи у чланку истина, какве би могле да буду последице таквог корака Министарства одбране?
„Наравно да би то са собом носило озбиљне међународне последице, али пре свега последице за саму Пољску. Један од опозиционера, Гжимовски из десно оријентисане партије ’Кукиз 15‘, изјавио је да ако је то истина, онда би се морало покренути питање о оставци министра Маћеревича. Осим тога, то је нарушавање пољских закона. Принципи који регулишу слање пољских војника преко границе регулишу се чланом 26 Устава и закона усвојеног 17. децембра 1998. године о принципима коришћења Оружаних снага Пољске ван њених граница“, говори Розенек.
Аутор чланка додаје и да су војници размештени на 80 километара од линије фронта и да је то наравно опасно, посебно ако њихов боравак тамо није у складу са законом. Гледано из те перспективе, може се предвидети неколико сценарија.
„Мислим да ако је неко заинтересован да заоштри конфликт или да долива уље на ватру, онда ћемо ми заиста морати да пошаљемо своју војску и ту почиње велики проблем“, каже Розенек.
Одмах након објављивања овог чланка, Спутњик је покушао да добије одговор званичника из Пољске и у томе није успео. Делује као да је по среди некакво „јавно ћутање“ тим поводом.
„Да, ћутање. Мислим да то проистиче из чињенице да су новинари, које занима та тема, добили из канцеларије председника ту половично тачну информацију и да су тиме задовољни. И како то обично бива, док остали медији провере да ли је информација тачна или не, проћи ће много времена“, забринут је Розенек.