Он је, међутим, истакао да је то почетак „путовања“ на којем изабрани лидери и институције треба да покажу вољу за трансформацијом земље, како би се БиХ ускладила с европским стандардима. Сматра да је то дуг пут и процес у чијем фокусу морају бити питања стварног живота, преноси Фена.
Инцко се осврнуо и на најављени референдум о Дану РС, наводећи да „неки политичари у овој земљи и даље настоје да игноришу ову нову стварност гледајући још увек у прошлост“.
Инцко тврди да питања као што је референдум о 9. јануару само онемогућавају БиХ да крене напред и успоравају њену даљу интеграцију у евроатлантску породицу.
„Питања као што је референдум конзистентно стављају у други план дискусију о стварним проблемима грађана. Људима у Босни и Херцеговини се ускраћује дискусија о питањима која су најбитнија — економија, здравство, образовање и генерално бољи животни стандард“ сматра високи представник, преноси Фена.
За њега је референдум много више од предизборне политике која има за циљ прикупљање поена, представља оспоравање Уставног суда БиХ, његових одлука, уставног оквира земље и владавине права у БиХ.
„Исто тако, агресивна реторика којом се позива на насиље или силу, или се призивају мрачне слике рата, ствар је прошлости и потпуно је неприхватљива. Стога позивам политичке актере на свим странама да се задрже од агресивне реторике. Та врста понашања заувек је остављена далеко у прошлости и нема јој места у европској будућности БиХ“, изјавио је високи представник Валентин Инцко.