„Да, извинили су се“, рекао је министар одговарајући на питање да ли су се САД извиниле председнику Сирије за ваздушни напад у области Деир ел Зора.
Авиони међународне антитерористичке коалиције извршили су четири удара у суботу на положаје сиријске војске који су опколили терористи ДАЕШ у области аеродрома Деир ел Зор. У нападима су погинула 62 војника, а око 100 особа је повређено. Централна команда војске САД изјавила је да су САД потврдиле ваздушне ударе америчке коалиције у близини Деир ел Зора.
„Ситуација са ваздушним нападом је прилично чудна. Рекао сам америчком државном секретару Џону Керију, а затим и на састанку Међународне групе за подршку Сирији да је ситуација у Деир ел Зору, за разлику од ситуације у Алепу где се линија контакта константно мења, статична више од две године. Тамо су сиријску војску опколили терористи ДАЕШ-а. Ми тамо редовно достављамо хуманитарну помоћ и друге ствари неопходне за живот, бацајући их из авиона. Сличне летове (за достављање хуманитарне помоћи помоћу падобрана) спроводиле су и Уједињене нације. То су познате чињенице. Тешко је поверовати да су извиђачи коалиције САД, који раде против ДАЕШ-а на целој територији Сирије (управо је ДАЕШ у Деир ел Зору опколио владине трупе) заборавили ко се где налази. Мада, не желим никог ни за шта да оптужујем“, нагласио је Лавров.
Примирје у Сирији могуће само на заједничкој основи
Обнављање режима прекида ватре у Сирији могуће је само на заједничкој основи, без једностраних захтева, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
„Сада се може говорити о реанимацији примирја искључиво на колективној основи, када не морамо никоме ништа једнострано да доказујемо и када нама треба да докажу да се ради о искреној жељи да се опозиција која сарађује са америчком коалицијом одвоји од Нусра фронта, затим да се терористичка група победи, а опозиција да постане део политичког процеса“, рекао је Лавров у интервјуу на програму „Вести у суботу“ телевизије „Русија 1“.
Министар сматра да, ако Русији то не буде доказано, то ће појачати сумњу да је све започето да би се Нусра фронт извео испод удара.
„Излаз видим само у поштеном заједничком раду, када сви испуњавају договор о примирју и не постављају једностране захтеве да неко учини ’гест добре воље‘ у нади да ће се то касније исплатити“, истакао је Лавров.
Москва се не боји да се са сменом америчке администрације споразум Русије и САД о Сирији неће испуњавати, изјавио је Лавров.
„Не, нисмо имали такву расправу“, рекао је он.
„Ми се не бавимо гледањем у шољу, већ конкретним стварима“, истакао је руски министар. „Постоји договор два актуелна председника и треба га испунити“, сматра он.
Лавров и амерички државни секретар Џон Кери су након вишечасовних преговора у Женеви постигли споразум о решењу ситуације у Сирији, који на инсистирање америчке стране није објављен.
Напад на хуманитарни конвој
Говорећи о нападу на хуманитарни конвој УН, руски министар нагласио је да сиријска авијација није могла да изврши удар, јер нема одговарајуће могућности. Истовремено, руска војска такође није оперисала на тој територији, додао је министар.
„Рекао сам да је наша војска већ дала одговарајућу изјаву о томе да руска авијација тамо није оперисала. Сиријска авијација није могла да изврши напад, јер се напад на конвој догодио ноћу, а сиријско ваздухопловство тада не лети, јер нема такве могућности. Напад се догодио у тренутку када је хуманитарна помоћ већ истоварена у источном Алепу“, рекао је Лавров.
Он је истакао да су руски војни експерти објавили да је беспилотна летелица пратила кретање конвоја.
„Ми смо приметили да се заједно са конвојем кретао и камионет, на чијој приколици је био минобацач. Нејасно је како се тиме може штитити конвој. Међутим, све то је саопштила наша војска. Материјале смо дистрибуирали у Уједињеним нацијама да би сви добили информације из прве руке, а не од неке опсерваторије у Лондону на коју се стално позивају као на крајњу инстанцу“, додао је министар.
Лавров сматра да је проучавање муниције требало да буде прва фаза истраге о нападу на хуманитарни конвој.
„Вероватно најлакши начин и први неопходан корак је да се представе гранате које су пале на овај конвој. У почетку је постојала информација да је то био напад из артиљеријског оружја, а затим је ова информација брзо нестала. Потом су почели да помињу хеликоптере. Мислим да се по муницији све може схватити“, рекао шеф руске дипломатије.