Овај потез даје основ за обарање у Конгресу, а амерички посланици су уверени да ће моћи да оборе вето.
Закон о правди против финансијера тероризма лако је прошао кроз Конгрес почетком септембра и њиме се дозвољава тужба против Ријада у вези са нападом од 11. септембра.
Иако саудијска влада негира било какву умешаност у масакр 2001. године у којем је погинуло скоро 3.000 људи, многи су дуго сумњали да су отмичари четири авиона који су се срушили у Њујорку, Вашингтону и Пенсилванији имали подршку Ријада.
Бела кућа саопштила је да је вето неопходан да би се избегао преседан који би омогућио држављанима других земаља да туже САД, америчке дипломате и војна лица.
Уколико Конгрес успе да обори вето, то ће се десити први пут током Обаминог мандата. Да би се усвојио, потребно је да две трећине посланика гласа за вето и у Сенату и у Представничком дому.
„Прошло је 15 година без одговора или одговорности за најстрашнији напад на Америку — ми смо љути, фрустрирани и уморни“, рекла је за агенцију Ројтерс Тери Страда, чији је супруг погинуо у Светском трговинском центру у Њујорку.
Неки кључни конгресмени рекли су да ће подржати закон, без обзира на противљење председника.
„Дуго сам радио са овим породицама и мислим да заслужују да иду на суд“, рекла је новинарима лидер демократа Представничког дома Ненси Пелоси.
Савезници САД из Персијског залива су, очекивано, против овог закона.
Генерални секретар Савета за сарадњу у Заливу Абдулатиф ел Зајани изјавио је да је закон „супротан основама и принципима односа између држава и начела сувереног имунитета држава“.
Обамин вето дошао је након објављивања 28 поверљивих страница извештаја Конгреса о 11. септембру, који је распирио спекулације о могућој повезаности отмичара авиона са званичницима саудијске владе. Петнаест од 19 отмичара били су држављани Саудијске Арабије.