Додик је на ванредној конференцији за новинаре, међутим, рекао да неће ићи у Тужилаштво у Сарајеву, али да ће пристати да буде саслушан у свакој другој правосудној институцији на подручју Републике Српске.
Председник Српске је рекао да, након претњи бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића да ће проћи као Гадафи, Садам или Слободан Милошевић, не жели да ризикује живот одласком у Сарајево.
Додик је, наиме, објаснио да је ту претњу Изетбеговића протумачио као поруку свим екстремним групама у БиХ и позив на његову ликвидацију.
Тражимо оцену уставности Дана независности БиХ
Председник Републике Српске Милорад Додик саопштио је да је упутио захтев посланичкој групи његове СНСД да у Народној скупштини РС покрене иницијативу за подношење захтева за оцену уставности 1. марта Дана независности БиХ.
Додик је рекао да ће образложење тог захтева бити исто као што је образложена забрана обележавања 9 јануара као Дана РС.
„Ми ћемо тражити да се 1. март прилагоди српском народу, јер тај дан се не обележава у РС и он у РС није нерадан дан", рекао је Додик на ванредној конференцији за новинаре на којој питања нису била дозвољена.
Према његовим речима, 1. март је дан који представља сметњу Србима јер је тада одржан референдум на коме Срби нису учествовали, а Бошњаци су потврдили сецесију од СФРЈ, што је био повод за рат.
„Желимо да се отклони дискриминација по свим основама и да у том погледу се суд определи и верујем да ћемо унаредних дан-два, најкасније у четвртак послати захтев за покретање тог поступка пред Уставним судом", рекао је Додик уз опаску да је то доказ да званична Бањалука признаје Уставни суд БиХ.
Такође, Додик је саопштио да је прикупљен довољан број потписа и најавио да ће бити покренут и поступак за оцену уставности свих закона и осталих општи и правних аката усвојених у парламенту Федерације БиХ.