„Овде је у питању много више од ’државног празника‘. Референдум у Републици Српској би БиХ 20 година након Дејтонског споразума могао поново да гурне у понор“, оцењује „Тагесцајтунг“.
„Може се веровати да је Милорад Додик, уздрмани председник Републике Српске, након тог успеха спреман за даљу ескалацију: на референдум о одвајању од БиХ. У подршку Москве Додик при томе може бити сигуран. За Додика и његове присталице није у питању ништа мање него националистички сан да се формира ’Велика Србија‘“, пише тај лист.
Не изненађује стога, додаје се, да је већинско бошњачко становништво на референдум реаговало са негодовањем.
„Срби би могли, додуше, да напусте БиХ — али без земље“, кажу Бошњаци недвосмислено, што је једнако претњи ратом.
Наравно, и у Бриселу и у Вашингтону знају какво опасно заоштравање ситуације би могло да се догоди у БиХ.
Ишак, ствари још нису отишле тако далеко.
Упркос њиховом пркосном гласању на референдуму, већина босанских Срба, што показују сва испитивања јавног мњења, и даље жели да буде део Европе и да уђе у ЕУ.
„Ипак, да би то постигли морају да буду спремни на склапање компромиса. Тренутно то не изгледа тако“, закључује у коментару за „Тагесцајтунга“ Ерих Ратфелдер.
„Берлинер цајтунг“ оцењује да босански Срби показују мишиће, те да је референдум о државном празнику тест за отцепљење.
„Цајт онлајн“ преноси став ЕУ о референдуму која га је оценила нелегалним.
„У сукобу око државног празника у Републици Српској, Европска комисија је подржала централне власти у Сарајеву. Референдум нема ’правну основу‘“, навела је портпаролка Комисије Маја Коцијанчич.
Она је од свих страна затражила да сукоб реше „унутар постојећих уставних оквира и конструктивним дијалогом“, пише „Цајт“.
Грађани РС су великом већином заокружили „да“, известила је Н-ТВ у извештају о референдуму уз оцену да „БиХ прети распад“.
„Становници Републике Српске су се великом већином изјаснили за то да 9. јануар буде Дан Републике Српске. Сада вођа Срба у БиХ Милорад Додик ради на независности РС од БиХ“, наводи та телевизија.