Вест је објављена у понедељак, 26. септембра, на Порошенков 51. рођендан.
„Бољи рођендански поклон нисам могао да добијем — Комитет Европског парламента за цивилну слободу, правду и унутрашње послове подржао је увођење безвизног режима за Украјинце. То је важан корак ка коначној одлуци, коју очекујемо у скорије време“, написао је Порошенко на свом профилу на Фејсбуку.
Сада је то питање послато у Европски парламент на гласање. Седница би требало да буде одржана наредног месеца у Стразбуру.
Међутим, када ће заиста Украјина добити безвизни режим, у Европском парламенту нису могли да кажу.
Након одобрења Парламента, одлуку прво мора да размотри радна група Савета ЕУ за визна питања, а затим и сам Савет ЕУ.
У јулу ове године, Европска комисија је саопштила да је Украјина успешно спровела реформе и предложила да безвизни режим буде уведен у октобру. То је прогнозирао и представник Европске комисије за питања проширења Јоханес Хан.
„У октобру та одлука треба да буде, надам се, одобрена“, рекао је он.
Он је саопштио да ће ЕУ наставити да пружа Кијеву политичку и финансијску подршку.
Украјински експерти не искључују могућност да би све процедуре могле да буду завршене до краја године, али истовремено истичу да Европљани не нуде безвизни режим какав су Украјинци прижељкивали и да грађани те земље од тога неће имати баш велике вајде.
Они подсећају да је Порошенкова реторика још од његове предизборне кампање, 2014. године, била заснована на уверавању грађана да ће Европа у рекордном року укинути визе Украјинцима.
Актуелне кијевске власти су ту тему користиле искључиво у своје пи-ар сврхе. То ће вероватно чинити и убудуће.
Међутим, реалност је нешто друго. Последње социолошке студије показују да ће, чак и ако визе буду укинуте, ту олакшицу моћи да користи тек 2-3 одсто становништва. Јер, Украјинци немају пара за туристичка путовања по Европи — они се боре за голи живот.
Наде грађана, посебно оних из западних региона Украјине, да ће им дуго обећавани безвизни режим донети могућност и да раде (и зараде) у земљама Европске уније сада су се распршиле, јер безвизни режим није улазница за азил или радна места у ЕУ. Он се односи искључиво на туристичка путовања до 90 дана.
Тако да се цела та прича око безвизног режима, из угла украјинских грађана, може посматрати као ништа друго него — шарена лажа.