Поверљиви документи објављени су на основу Закона о слободи информација и потврђују оспораване наводе да је ФБИ запленио Теслину имовину, али и откривају да је влада САД заиста била заинтересована за његов „зрак смрти“ — оружје које је Тесла наводно осмислио.
Документи на које се дуго чекало потврђују и да је ФБИ планирао да ухапси Теслиног члана породице, за ког су веровали да жели да се домогне непроцењиво вредних белешки славног изумитеља.
У питању је Сава Косановић, Теслин нећак, дипломата, касније и министар унутрашњих послова Краљевине Југославије.
Такође, све ове године веровало се да је Никола Тесла умро у 85. години живота у свом апартману у хотелу Њујоркер 7. јануара 1943, али новообјављени документи наводе да је умро заправо 8. јануара.
Међу папирима се могу наћи и детаљи о томе како је америчка влада покупила сву Теслину имовину, запечатила све папире и донела их у складиште на Менхетну.
У тадашњем извештају се износи забринутост да, пошто је Тесла натурализовани грађанин САД, можда немају право на његову имовину, али сматрају да би могли да задрже материјале од било које друге обавештајне агенције „на барем два дана“.
Nothing to see here, the #FBI said at the time. Move along.https://t.co/fCCoMaKJOe via @peoplesvoice_tv
— Fractalwatch (@Fractalwatch) September 24, 2016
Међу објављеним документима је и писмо упућено Џ. Едгару Хуверу, првом директору ФБИ, у ком се истиче значај чланка у ком Тесла говори о „зраку смрти“ и његовом потенцијалном „кључном значају“ за будућа ратовања.
Препоручује се да Тесла „константно буде под присмотром“, како би се он заштитио од „страних непријатеља“ који би могли бити заинтересовани за „тајну о тако непроцењивом инструменту“.
Други документи показују да је нећак (Косановић), ког Тесла „није волео“, покушао да дође до тих важних докумената и нацрта. Биро је страховао да ће он проследити „информације непријатељима“.
Међу документацијом која је класификована као обавештајна, наводи се и опис ситуације након Теслине смрти, када је Косановић са сарадницима узимао ствари из Теслиног сефа, а ту је и предлог агента ФБИ да се Косановић оптужи за провалу и ухапси.
„Речено нам је да би требало да обезбедимо материјал који је наводно узео Косановић, јер је, уколико је то заиста велика тајна, од велике важности да не доспе у новине, где би непријатељи могли да имају увид у материјал“, наводи се.
Меморандум у документима ФБИ датиран је на 9. јануар 1943. и у њему стоји да је Тесла изводио многе експерименте везане за бежично преношење струје, „познато као зрак смрти“.
Теслин штићеник Блојс Фицџералд рекао је у разговору са једним америчким државним функционером, да му је проналазач само месец дана пре своје смрти рекао да је те експерименте усавршио. Фицџералд је такође говорио о некаквом револуционарном дизајну торпеда.
Раније се мислило да „зрак смрти“ не постоји, а ФБИ је тврдио да нико од њихових агената није истраживао Теслине документе, нити имао у поседу иједан од њих.
Иначе, међу документацијом коју су обавештајци прикупљали о Тесли налазе се и бизарне ствари — ту је и једно писмо из педесетих година, где се говори о његовим изумима, као и машини која је направљена по његовим нацртима 1950. године и којом се одржавала „интерпланетарна комуникација“ и „комуникација са свемирским бродовима“.
„Свемирци су посетили Теслине инжењере више пута и рекли су нам да је он са Венере, да је донет на ову планету 1856. године као беба и да је остављен код господина и госпође Тесле у далекој планинској регији која се данас зове Југославија“, пише у том писму.