Фосилизовани отисак стар између 70 и 90 милиона година пронашли су научници са Универзитета Окајама који сарађују са монголским истраживачима.
„То је веома ретко откриће, јер је добро очувани фосилни траг, са отисцима канџи, дужи од једног метра“, наводи се у саопштењу Универзитета, преноси „Интернешенел бизнис тајмс“.
The dinosaur footprint as big as a man: Archaeologists find huge 70m year old fossil from a TITANOSAUR in Mongolia. https://t.co/Msu7L1MWSs
— The ShrineOHK (@TheShrineOHK) October 1, 2016
Отисак је отприлике величине људског торза (106 пута 77 центиметара) и верује се да је припадао дуговратом титаносаурусу.
Титаносауруси су једни од најтежих диносауруса који су ходали Земљом, а процењује да им је маса достизала и до 90 тона. Гипсани калуп скелета титаносауруса изложен је у Америчком природњачком музеју у Њујорку, јер су праве кости сувише тешке.
Тај биљојед био је висок до 4,57 метара, а врат је могао да му досегне и до 15 метара.
Професор палеонтологије на Универзитету Окајама Шинобу Ишигаки изјавио је да тим планира да настави истраживање терена како би пробао да нађе и друге фосиле.
Почетком септембра руски научници открили су остатке огромне животиње у Кемеровској области у Сибиру.
„Специфичне структурне особине овог диносауруса чине да се разликује од својих рођака“, наведено је тада у саопштењу.
„Не можемо да кажемо да је, на пример, овај рептил био чвршћи од осталих, пошто то још не можемо да докажемо“, изјавио је шеф лабораторије за мезозоичке и кенозоичке континенталне екосистеме на Томском државном универзитету Сергеј Лешчински.
Остаци пронађени у Сибиру такође припадају титаносаурусу.