Серхио Гаљегос Касторена је може се рећи — срећник, јер је један од ретких који је преживео рак тестиса. Када је имао 17 година, у његовој домовини Мексику, Серхију су рекли да он неће преживети. Родитељи су одлучили да га одведу у Америку и да тамо започну лечење које би му можда спасило живот. А тако је на крају и било.
После интензивне хемиотерапије, Серхио је оздравио! Али нису му само лекови помогли да преброди тешку болест.
„У болници су ме посећивали кловнови. Они су доносили радост и добро расположење, помагали су нам да заборавимо на све проблеме кроз које пролазе пацијенти после хемиотерапије“, изјавио је за Спутњик доктор Гаљегос, онколог-педијатар болнице Гвадалахара.
После повратка у Мексико 1989. године, његов живот се променио. Нашао је свој циљ.
„Имао сам другу шансу и одлучио сам да будем срећан сваког дана и да се потрудим да урадим све како би се људи око мене такође радовали. Посветио сам живот лечењу мексичке деце која болују од рака, јер немају сви могућност да се лече у Америци“, рекао је доктор.
Серхио је почео да студира медицину 1989. године. Током радне недеље је учио, а викендом би облачио своје костиме и ишао у државну болницу да развесели болесне малишане. Како је 1992. године специјализирао, дошло је време да спакује своје костиме и да постане озбиљан човек.
Ипак, на Дан детета 2005. године, директорка дечје болнице је окупила своје колеге како би за децу направили малу приредбу и рекла: „Ви сте им најлепши поклон!“
Доктор Гаљегос је поново обукао свој костим кловна и кренуо на Одељење дечје онкологије како би увесељавао малишане. „Тог дана се строги и захтевни лекар претворио у кловна који се смејао са децом и њиховим родитељима. Тај је контраст чинио целу ситуацију још забавнијом.“
Након две године, представу за децу су поновили на Божић 2007. године, када је Серхио обукао костим Деда Мраза. Озбиљан као и увек, он је дошао у белом мантилу, ушао у кабинет и позвао првог пацијента, претходно се прерушивши. Ушавши у ординацију, малишан на први поглед није видео доктора, већ човека у црвеном оделу са белом брадом.
„Током тог прегледа се десило чудо“, приметио је Гаљегос и одлучио да се убудуће сваки дан маскира и тако прима своје пацијенте.
Доктор је приметио да лечење деце која болују од леукемије може да траје три године и да се све што се дешава током тешког лечења одражава на породицу.
„Не болује и не трпи само дете. Метода коју ја користим омогућава деци и родитељима да се помало развеселе. Родитељи виде да је дете срећно“, каже Доктор Серхио Гаљегос.
Деца ишчекују да виде какав костим је доктор тог дана обукао и испада да није више потребно убеђивати их да иду код лекара. Атмосфера радости и љубави која у датом тренутку влада у ординацији прелази на читаву породицу, сматра педијатар.
„Лекар може да спаси живот, али ако је он још и Бетмен, у очима детета он има суперснагу“, закључује Гаљегос, лекар и суперхерој.