У интервјуу за Радио Пољску генерал је објаснио планове НАТО-а за појачавање свог присуства у Источној Европи према договору на самиту у Варшави.
Као прво, мере укључују појачано присуство и посвећеност Вашингтона да обезбеди борбену јединицу оклопне бригаде.
„Ова бригада стићи ће из Форт Карсона у Колораду до луке Бремерхавен у Немачкој половином јануара. Затим ће се, као део вежбе, брзо кретати до западне Пољске. До половине фебруара цела бригада стићи ће у Пољску, пролазећи кроз оно што ми зовемо РСОИ: пријем, постављање, кретање надаље и интеграцију. Када буде завршила процес, бригада ће почети своју деветомесечну ротацију. Један њен део биће у балтичким земљама, део ће бити у Румунији и Бугарској, али ће већина остати у Пољској“, рекао је генерал Хоџиз.
Он сматра да ће бригада бити стационирана у Пољској, јер је та земља идеална локација са које може да се креће и на север и на југ.
Генерал додаје да ће на пролеће, највероватније у марту и априлу, ваздухопловни батаљон бити распоређен у ваздухопловну базу Повидз у Пољској.
САД ће, такође, поставити ескадрон „Страјкер“ у Немачкој.
„То је одлична јединица. Они су већ започели програм обуке у оквиру припреме за ову мисију“, наводи генерал.
Овај батаљон стићи ће у априлу, а до краја априла биће потпуно оперативан. Ова јединица ће бити под оперативном контролом НАТО-а.
Протеклих година Варшава, као једна од најближих америчких савезница у Источној Европи, снажна је присталица појачаног војног присуства НАТО-а у Источној Европи. Након уједињења Крима са Русијом и почетка сукоба у источној Украјини, „руска претња“ била је један од кључних тачака у реторици Варшаве према Москви, у циљу оправдавања ширења НАТО-а у региону. Позивајући се на „руску претњу“ пољско Министарство одбране спремно је да потроши милијарде на своју војну модернизацију.
Конкретно, говорећи на конференцији у априлу, пољски министар спољних послова Витолд Вашчиковски тврдио је да Русија представља „егзистенцијалну претњу“ Пољској.
Међутим, влада Русије и многи аналитичари више пута су понављали да је ова „претња“ умишљена и да Москва не планира да нападне Пољску.
Током Варшавског самита НАТО-а генерални секретар Јенс Столтенберг изјавио је да ће пакт 2017. појачати своје источно крило у Пољској и балтичким земљама са четири додатна батаљона.
Кремљ је ову одлуку описао као нарушавање основних начела односа НАТО-а и Русије.
Као одговор на ово, Русија је најавила успостављање три нове дивизије, од које се свака састоји од готово 10.000 војника. Дивизије ће бити распоређене на западној граници Русије.