По мишљењу британског генерала, ако Русија муњевито распореди своју војску на територији НАТО-а, Алијанса ће изгубити део територије и контролу над ваздушним простором и територијалним водама пре него што се њених 28 чланица договоре шта да раде.
Савет Алијансе би могао дозволити главном команданту Оружаних снага НАТО-а у Европи да направи план и припреми се за напад, наводи Беронс. Ипак, оваква планирања су била прекинута након завршетка Хладног рата и нестанка претње СССР-а.
Притом, према речима бившег команданта здружених снага Велике Британије, Алијанса нема жељу да реорганизује ове планове чак ни након догађаја у Украјини и доказа да Москва улаже средстава у нову технику која треба да превазиђе НАТО-ову. Осим тога, Француска, Грчка, Италија, Мађарска и у мањој мери Немачка не желе да срде Русију — имају довољно проблема са имиграцијом и, везано с тим, терористичким претњама и немају времена да мисле о „руској претњи“, пише „Тајмс“.
Беронс је нагласио да додатни контингент који треба да буде распоређен у Пољској и Прибалтику неће бити довољан. Штавише, ове снаге чак немају ни стална правила вођења борби у случају „упада Русије“.
„По мени, то је показатељ да су у овом периоду историје многи заборавили каква треба да буде ефикасна армија и шта се од ње тражи. Они сматрају да ће мале скице или распоређивање лаке пешадије бити довољно, али није”, закључио је Ричард Беронс.