Аутор чланка наводи аналогију са радом полиције у граду. Он је подсетио да припадници органа реда штите своје грађане у складу са законима које је донела забрана власт. Према логици аутора, ако Сједињене Америчке Државе буду играле улогу „светског полицајца“ то ће бити исто као да кинески полицајци дођу у Њујорк и заводе тамо ред према кинеским законима.
САД имају право да разумно изразе забринутост због грађанског рата у некој другој земљи, пише лист. На пример, Вашингтон би могао да пружи народу хуманитарну помоћ и помогне у решавању сукоба дипломатским путем.
„Али САД не треба да користе своју војску да би подржале једну страну у сукобу по сопственом избору и убијају оне који им не одговарају“, наводи се у чланку.
Да би се схватило да ли су свету потребне САД у својству „светског жандарма“, треба анализирати да ли је било користи од покушаја Вашингтона да преузме ту улогу последњих деценија, истиче аутор чланка.
„Проналажење одговора не одузима много времена. Најчешће је америчка инвазија у друге земље знатно погоршала ситуацију. Ниједна од војних операција САД у последњих неколико деценија није довела до успостављања мира“, наводи лист.
Аутор подсећа да су америчке акције у Ираку изазвале смрт стотине хиљада цивила, а изгледа да решења и даље нема. У Авганистану је америчка инвазија довела до пораста терористичких група и оживљавања Талибана. Либија је још увек уплетена у крвави грађански рат. Употреба војне силе у Сирији, Пакистану, Јемену и Сомалији само је довела до погоршања насиља.
Време је да Сједињене Америчке Државе признају да нису ништа добиле деценијама покушавајући да служе као „светски полицајац“, закључује аутор.