МУП Републике Српске послао је додатно полицијско обезбеђење испред зграде Општине Сребреница и у њеном холу, а повод за то је пријава кандидата коалиције Заједно за Сребреницу Младена Грујичића да је пронашао врећу са сумњивим изборним материјалом. ЦИК БиХ одобрила је захтев Општинске комисије у Сребреници да отвори вреће са гласачким листићима са пет бирачких места и да контролним бројањем утврди резултате избора.
Председник Општинског одбора СНСД-а Сребренице др Радомир Павловић у изјави за Спутњик подсећа да је јуче на депонији за смеће нађен помоћни гласачки материјал који је стигао из Општине. Како наводи, посумњали су да се ту налазе и гласачки листићи, после чега је српски кандидат за председника Сребренице Младен Грујичић то пријавио полицијској станици. Полиција је нашла на депонији тај помоћни гласачки материјал, и установили су да се у кутијама налазе гласачки листићи.
„Кутије сада чувају специјалци МУП-а РС. Бошњачки чланови Општинске изборне комисије су послали допис у Централну изборну комисију да је ометан рад ОИК, и они су наложили да се заустави рад до даљег“. Ситуација у Сребреници је напета, али мере сигурности су појачане, тако да не мислим да може да дође до неке веће напетости“, верује он.
Наш саговорник каже да ће српски чланови ОИК одржати конференцију на којој ће демантовати наводе бошњачких чланова ОИК да су ометани у раду. Павловић тврди да је пометњу изазвао председник Општинске изборне комисије који је на дан избора у 20 часова рекао да је за градоначелника гласао 6. 551 грађанин, обелоданивши да досадашњи начелник Сребренице Ћамил Дураковић има мање гласова од Младена Грујичића. Два дана касније изашао је са изјавом да недостаје хиљаду гласачких листића. Након тога, постојала је сумња да ће они нестати, како би се прекројили изборни резултат.
„Бошњаци покушавају да на сваки могући начин лажирају ствари. Од изборног дана до поноћи није било ниједне примедбе на рад бирачких одбора током избора. Тек други дан, када су стигли изборни резултати, почеле су примедбе са свих бирачких места како су Срби лажирали изборе и како су гласали са неважећим личним картама. Значи, ради се на томе да се пониште избори у Сребреници. Ето, то је политика бошњачких структура у Сребреници“, наводи др Павловић.
Он каже да по резултатима на основу досад пребројаних листића које је објавио ЦИК Младен Грујичић води за око две хиљаде гласова у Сребреници.
Општинска изборна комисија (ОИК) Сребреница обуставила је рад због наводног притиска на чланове те комисије који, како тврди њен члан Нермин Аливуковић, не могу адекватно да обављају посао. Поручио је да ОИК Сребреница неће ништа даље да ради док не добије одговор од ЦИК. Наводи да је Општинска изборна комисија синоћ у 21 сат одржала хитну седницу којој су присуствовали сви чланови, а телефонским путем је била укључена чланица Љиљана Стевановић, која је одсутна.
Аливуковић прецизира да је синоћ одржана седница након што су припадници Центра јавне безбедности Бијељина ушли у просторије Општине са образложењем да су дошли да чувају изборни материјал. Он каже да је припадницима ЦЈБ изговор био да је одређена количина изборног материјала изношена из скупштинске сале где је смештен.
У међувремену, Централна изборна комисија БиХ одобрила је Општинској изборној комисији Сребреница да вреће са гласачким листићима са пет бирачких места отвори и контролним бројањем утврди резултате избора, потврђено је Срни у ЦИК.
Младен Грујичић изјавио је да очекује да ће гласови из Сребренице бити пребројани до петка.
„Не мислим да ће тај рок бити испоштован и за гласове који долазе изван Сребренице“, рекао је Грујичић.
Према његовим речима, ситуација у Сребреници је најнормалнија, а у медијима се диже непотребна прашина.
Кандидат коалиције Заједно за Сребреницу Младен Грујичић је по досадашњим резултатима освојио 3.879 гласова, све странке које су га подржале или су са кандидатима искључиво из српског народа за Скупштину општине (СО) Сребреница имају 3.334 гласа. Дураковић има 1.631 глас до сада, а све партије које су га подржале у трци за Скупштину општине Сребреница 1.711. Тренутно су за начелника те општине пребројана 23 од 27 бирачких места, док су за СО Сребреница пребројана два бирачка места мање, односно 21 од њих 27.
Рок за доспеће гласова поштом из дијаспоре истекао је у поноћ. Право гласа, у одсуству оних који гласају поштом, има укупно око 3.300 грађана.