„Политика коалирања и сарадње са Милом Ђукановићем делова опозиције, који су веровали да у конструктивној политици са криминализованим режимом могу доћи до жељених решења попут исправљања бирачког списка, потпуно је крахирала.“
Тако један од вођа опозиционе коалиције Демократски фронт Андрија Мандић за Спутњик коментарише одбијање министра унутрашњих послова Црне Горе Горана Даниловића да потпише бирачки списак за предстојеће парламентарне изборе.
Доказ погрешне политике
„Министар Даниловић, као и они други из опозиције који су у мају ушли у Владу да би поправили изборне услове, а од којих је било најважније сређивање бирачког списка, показали су да је то у суштини била погрешна политика и да су испали немоћни у односу на старе преваранте и људе који ’побеђују‘ годинама тако што краду већинску вољу грађана Црне Горе“, категоричан је Мандић.
У бирачком списку Црне Горе, додаје он, према методологији коју је међународна заједница користила када се сређивао бирачки списак у Македонији, има више од 90.000 људи који немају права да се нађу у њему. Дакле, тврди представник ДФ-а, то је велики проблем и велики потенцијал преко којег је до сада Демократска партија социјалиста крала изборе.
Мандић сматра да непотписивање бирачког списка министар није требало да представља као лични чин и да истовремено нуди решење за превазилажење проблема тако што ће сада Влада одредити неког ко ће да потпише тај списак.
Бирачки списак је, истиче он, колективна ствар целе коалиције Кључ, као и свих оних других који су подржавали намеру да се кроз улазак у Владу, наводно, среде изборни услови.
Режим је могао да падне и пре годину дана
„Оно што можемо да закључимо јесте да је Демократски фронт 24. октобра прошле године бацио на колена режим Мила Ђукановића. Сигуран сам да би до краја новембра, да није било седања за сто и прављења споразума о такозваној Влади изборног поверења дела опозиције, у самој Скупштини Црне Горе оборили Владу“, тврди Мандић.
Улазак у Ђукановићеву Владу био је, наглашава он, спасавање премијерске функције Мила Ђукановића.
„И оно што је рекао Ранко Кривокапић, који је водио те састанке, а што је нас посебно повредило, јесте да је било важно спасити Владу како би се добила позивница за НАТО. Коначно, читава та операција под фирмом борбе за боље изборне услове у суштини је било испуњавање налога НАТО амбасада у Подгорици“, категоричан је Мандић.
Никад већа енергија и број активиста
Један од вођа Демократског фронта подвлачи да они ионако нису рачунали да ће делови опозиције који су ушли у Владу тамо нешто посебно урадити, па сада истиче да имају чврста уверавања њихових људи на терену да ће на сваком бирачком месту зауставити крађу уколико до ње дође.
„Имамо 10.500 активиста који неуморно раде. То је до сада највећа изборна армија која је подигнута у Црној Гори, већа чак и од оне кад је био референдум о државном правном статусу. Посебно је важно да се ту налази 5.500 младих људи млађих од 25 година“, наглашава Мандић.
Није никаква тајна, каже даље он, да је ДПС спреман на све и да су регистровали да увек постоје провокатори, које организује режим, да нападају режим. То касније, појашњава, служи као изговор да би они у наредној фази, наводно, кроз заштиту државе и уставног поретка реаговали против оних који желе да их смене.
Опозиција природни савезник ДФ-а
„Њихова креативност по том питању је готово неисцрпна. Колико су неталентовани и неспособни у економској равни, колико су посвађали и поделили Црну Гору на једној страни, толико су талентовани у овим другим недозвољеним радњама“, додаје Мандић.
Сто пута смо саопштили и поновили, посебно истиче Мандић, да су наши противници Мило Ђукановић и ДПС и да тај режим треба демонтирати.
„И сви су позвани. Што се тиче Демократског фронта свака опозициона странка је наш природни савезник да формирамо нову власт на демократским принципима. Али, желимо да имамо јасна правила, не желимо партнере који седе на две столице и који ће 16. октобра навече процењивати где је боља понуда како би се определили и елаборирали одлуку коју ће донети те вечери“, закључује Мандић.