Да у БиХ важи стара пословица „кадија те тужи, кадија ти суди“, а да је улога кадије намењена искључиво лидеру СДА Бакиру Изетбеговићу, показала је и последња одлука Централне изборне комисије БиХ да се бирачки материјал из Сребренице пребаци у Сарајево где ће у понедељак бити обављено поновно пребројавање гласова са локалних избора одржаних 2. октобра.
Тако је, након Агенције за истраге и заштиту БиХ (Сипа), Суда и Тужилаштва БиХ, као и Уставног суда, кадија, односно Бакир Изетбеговић своју моћ демонстрирао узимајући под своје и Централну изборну комисију БиХ. Како би се спречило да Србин буде изабран за начелника Сребренице где је, према досад расположивим подацима, у вођству Грујичић, прво су инструисани бошњачки чланови Општинске изборне комисије у Сребреници да фингирају како се гласови са преосталих пет бирачких места не могу бројати у Сребреници, наводно због појачаног присуства полиције у згради општине.
Према извору Спутњика, два полицајца, један Бошњак, а други Србин, само су контролисали ко улази и излази из просторија са гласачким кутијама, док је трећи дежурао испод прозора ради заштите изборног материјала да у просторије неко не би провалио. Дакле, никаквог угрожавања бројања гласачких листића није било. Чланови ЦИК-а су чак за то похвалили начелника Центра јавне безбедности Бијељине Жарка Ћосића, а онда је дошло до наглог заокрета. Уследила је Изетбеговићева наредба да „Сребреница не сме пасти у руке Србима“, каже наш извор.
Политиколог из Бањалуке Владе Симовић каже за Спутњик да нема ничег ненормалног да ЦИК као главно изборно тело реагује, ако се неки изборни субјект пожали на регуларност. То јој је, каже наш саговорник, и дужност. Што се тиче конкретне одлуке ЦИК-а да се гласови из Сребренице преброје у Сарајеву у њеним просторијама, Симовић напомиње да у свему томе ипак има мало више политике.
„Не мислим, међутим, да је овде проблем у пребројавању гласова или било каквој манипулацији, већ је овде проблем у једном делу круга око Бакира Изетбеговића и њему блиских политичких структура који не могу да се помире са чињеницом да су овај пут изгубили изборе у Сребреници“, објашњава Симовић.
Он верује да је кључни проблем у томе што политичка елита око Бакира Изетбеговића и СДА има потребу да на било који начин дестабилизује простор Републике Српске.
„Сребреница је само један од начина на који они то покушавају, па тако користе сваку могућу прилику да то и покажу. С друге стране, опет, српски представници тврде да су изборни победници и траже да се та њихова изборна победа и верификује, што је исто легитимно“, каже наш саговорник, додајући да је истина да се испоставило да је у последње три–четири године СДА показала да је један од највећих манипулатора у БиХ, као и да политика те странке није политика помирења.
Како каже, то је једна врло агресивна политика, која се својим понашањем дистанцира од Републике Српске и политичких странака у РС.
Подсећања ради, ЦИК нагло доноси одлуку да ће се поново бројање гласова са пет бирачких места вршити у Центру за бројање ЦИК-а у Сарајеву. Све је то је праћено изјавама још актуелног начелника Сребренице Ћамила Дураковића да постоје шансе да он победи гласовима из иностранства.
Стручњак за безбедност Џевад Галијашевић слаже се да је ЦИК БиХ постао малтене приватна комисија Бакира Изетбеговића, што је потврдила одука тог тела да се гласачки материјал достави на поновно бројање у Сарајево.
Он је у изјави за Спутњик оценио да ЦИК руши уставни поредак БиХ, јер је уобичајено да гласове на локалним изборима на лицу места броји локална изборна комисија.
„ЦИК ради по налогу Бакира Изетбеговића и прави вануставне кораке да се избори обесмисле. Тужилаштво БиХ би морало хитно да реагује у том случају, али оно то неће учинити, јер је и оно, поред Уставног суда БиХ, под Бакировим патронатом“, упозорава Галијашевић.