Анонимни извор изјавио је да би разлози за размештање ракетних система у Калињинграду „могли да буду безопасни“.
„Они су 2014. у Калињинград пребацили сличан систем за војне вежбе. То такође може да представља политички потез — демонстрацију силе, да би изразили незадовољство акцијама НАТО-а“, рекао је извор агенцији „Ројтерс“ коментаришући ранију информацију естонских медија.
За сада нема коментара руске стране у вези са овим изјавама.
У годишњем извештају „Естонија у међународном безбедносном окружењу 2016“, који је у марту објавило естонско Одељење за информације које се бави страним обавештајним службама, саопштено је да се естонске власти плаше нових крстарећих ракета „Искандер“ размештених у Калињинградској области и граници са Естонијом и Летонијом. Истовремено се у извештају наводи „да постоји слаба вероватноћа употребе тактичког нуклеарног оружја против објеката који се налазе у Естонији или јединица НАТО-а које се тамо налазе“.
Стални представник Русије у НАТО-у Александар Грушко је, коментаришући крајем јуна могућност размештања система „Искандер“ у Калињинградску област, рекао да Русија нема никаква ограничења на размештање система, али у сваком случају неопходно је анализирати војну ситуацију.
У међувремену, начелник ракетних трупа и артиљерије копнених снага Русије генерал-мајор Михаил Матвејевски у мају 2015. године је рекао да ће ракетне бригаде руских оружаних снага стационираних у Калињинградској области до 2018, као и све остале ракетне бригаде, добити ново наоружање на оперативно-тактичком систему „Искандер-М“.