„Остала је једна, последња шанса да се убрза тај посао — учинити то на последњој седници Конгреса пре Обаминог напуштања функције, после новембарских избора. Имајући у виду да се оба председничка кандидата залажу за одустајање од тог споразума или за његову прераду у оним тачкама због којих је унутрашња конкурентност под претњом, то би могло да се заврши америчком верзијом ’брегзита‘, која би се односила на пацифички регион“, тврди Ставридис.
Бивши главни командант НАТО-а сматра да су САД потребне пацифичком региону, као што је и Велика Британија потребна Европској унији. Према његовим речима, није толико реч о трговинским предностима, колико о геополитици.
„За Велику Британију одлука да напусти ЕУ представља озбиљну геополитичку грешку, а за САД ће бити иста таква грешка ако одустану од ТТП-а и практично напусте водеће позиције у Азији“, тврди Ставридис.
Према његовим речима, тај споразум ће омогућити САД да уз помоћ својих савезника у региону, Јапана, Малезије, Вијетнама, надгледају Кину, која ће се, наравно, залагати против ТТП-а.
„Ако САД одустану од ТТП-а, Кина ће у тој ситуацији бити очигледни победник, а гласније од свих славиће све ауторитативнији председник Си Ђинпинг, који тежи доминацији у региону“, тврди Ставридис, изражавајући незадовољство тиме што је Кина, наводно, спремна да преузме потпуну контролу над целим Јужнокинеским морем и да постане главни политички играч у региону.
Трансатлантски трговински споразум закључен је у октобру 2015. године, званично је потписан у фебруару 2016. године, али још није ратификован. У том партнерству учествује 12 земаља, а иницијатор споразума су САД.
Раније ове седмице јапански премијер Шинзо Абе позвао је да споразум буде ратификован што пре, страхујући, вероватно, да би у вези са њим после избора у САД могли да се појаве проблеми због негативног става Хилари Клинтон и Доналда Трампа према ТТП-у.