Реч је о трећем делу преписке председника изборног штаба Клинтонове Џона Подесте, која је сада доступна јавности. У преписци од 19. новембра прошле године представници штаба Клинтонове разматрају нацрт њеног говора који је одржала тог дана о терористичкој организацији ДАЕШ.
„У говору (Хилари Клинтон) помињу се нове ’зоне забране летова‘ у Сирији. Какве то везе има с актуелном руском кампањом бомбардовања?! Зар не треба да критикује Русе због погоршања ситуације?! То ће је приказати као моћну. Нека се супротстави (руском председнику Владимиру) Путину“, пише Џон Анзалоун, партнер компаније која саветује Клинтонову током предизборне кампање.
На сајту компаније, заиста, на списку клијената на првом месту је кампања „Хилари Клинтон за Америку“, на другом месту је председник Барак Обама који је такође користио услуге ове канцеларије током председничких избора.
„Говор садржи формулацију ’окончати владавину (сиријског председника Башара) Асада‘, која, како ми се чини, противречи политичкој реалности. Зашто улазити у то?“, наставља Анзалоун.
Он је предлагао да се говори о задацима које је лакше постићи. Пре свега, о томе да Клинтон просто не спомиње неопходност да се „ради с арапским партнерима“, него да позове конкретне земље региона да обезбеде „одреде, авионе, муницију, обуку, обавештајне податке и новац“ за борбу против ДАЕШ-а.
„Потрошили смо петсто милиона долара за обуку сиријских устаника и ништа нисмо добили и ми смо десет година штитили Ирак, обучавали њихову армију, како бисмо затим постали сведоци њиховог пораза. Још једном треба саопштити да није довољно једноставно обучити суните у региону и укључити их у борбу. Она треба тачно да наброји ко на Блиском истоку мора да буде с нама после боја“, сматра аналитичар.
„Сада у говору постоји параграф под именом Џона Азалоуна“, одговорио је на ове предлоге саветник Клинтонове за питања спољне политике Џејк Саливан.
Након тога, у јавном наступу Клинтонове заиста се чула кратка критичка примедба на рачун руског председника. Истовремено, она се заложила за сарадњу с Москвом у стварању зоне забране летова и навела важну улогу Русије у решавању сукоба. Конкретне земље, које је предложио Анзалоун, нису биле споменуте.
У тексту је споменуто и да „нема алтернативе политичкој транзицији која би омогућила сиријском народу да оконча Асадову владавину“.
Штаб Клинтонове увелико игра на „руску карту“. Демократе су у више наврата оптужиле кандидата републиканаца Доналда Трампа за везе с Русијом. На публикације Викиликса одговорили су да је Русија умешана у упад на сервере партије, оптуживши Москву да покушава да утиче на ток избора у САД. Никакви докази за то до сада нису представљени.
Америчке специјалне службе већ су неколико пута оптуживале Русију да покушава да утиче на ток избора, при чему су наговештавале да Кремљ подржава Трампову кандидатуру.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да су ове оптужбе „апсолутно неосноване“.