Свих досадашњих 11 немачких председника били су хришћани — девет су били протестанти, а два католици.
Чињеница је, међутим, да председник Немачке може да постане свако ко је старији од 40 година и ко има немачко држављанство. Вероисповест није постављена као услов за кандидатуру.
На питање листа „Билд“, да ли је избор муслимана нешто што се само по себи разуме или то не би била добра идеја због спора око имиграције и претежно муслиманских избеглица, немачки политичари одговарају различито.
„Питање да ли је председник Немачке хришћанин, муслиман или будиста, не би требало да игра икакву улогу. Од кључног значаја је да религија не стоји изнад Устава“, рекао је шеф фракције Социјалдемократске партије Томас Оперман.
И заменик шефа СПД-а Ралф Штегнер сматра да су пол и религија споредне ствари при избору председника, а да је важно да је председник спреман за комуникацију и да је фигура која има интегративну снагу.
Лидер Странке Зелених Џем Ездемир, иначе турског порекла, сматра да би председник могао бити муслиман, али додаје да је потребно да он буде „добар лидер државе, а не верски вођа“.
И премијер покрајине Тирингије Бодо Рамелов, такође левичар, каже да је свеједно је ли председник Ром, католик, протестант, хиндус, атеиста, веган, бициклиста или муслиман.
„Све то не говори ништа о његовој способности и личности“, каже Рамелов.
Потпредседник Европског парламента из ФДП-а Александер Граф Ламбсдорф не би могао да замисли неког „мулу са турбаном“ као председника Немачке.
„Али представника модерног, просвећеног ислама, попут градоначелника Лондона (Садика Кана) могао бих да замислим на челу Немачке“, сматра он.
Међутим, код анкетираних представника владајуће коалиције ХДУ/ХСУ, присутна је резерва, па чак и ужаснутост по том питању.
Посланик ХДУ у Бундестагу Клаус-Петер Вилш је шокиран.
„Апсолутно погрешно!“, сматра он за могућност да муслиман буде председник Немачке.
Његов страначки колега Карл Георг Велман каже да то у садашњој ситуацији уопште не би било прикладно.
„То би само продубило поделу у друштву“, каже он.
Потпредседник антиимиграционе десничарске Алтернативе за Немачку Александар Голан је пак критиковао председника Гаука због изјаве да би могао да замисли муслимана за председника.
„Муслимански председник Немачке би још више поларизовао наше друштво“, рекао је он.
У сваком случају, пише „Билд“, само једна ствар никако не би могла да се догоди — да се речи заклетве промене и да у се у новој заклетви помиње Алах.
Дозвољена је само реченица: „Тако ми Бог помогао“.
„Од тога се не може одступити“, саопштила је канцеларија савезног председника.