Дачић је на 16. Српском економском самиту истакао да је стабилност у региону битна јер уколико је нема „онда ћемо се уместо темама о повезивању бавити темама из прошлости“.
„Прошлост је таква да је не можемо избрисати, али ако је прошлост једина будућност нашег региона, онда нећемо имати будућности. Зато је важно да постоји политичка воља свих држава у региону да пробамо да тражимо заједничке именитеље, па макар они били и најмањи а да отворена питања решавамо дијалогом“, нагласио је он.
Дачић је закључио да је економија оно од чега сви живимо, а да је задатак политичара да помогну да економија буде што боља.
Према речима министарке за саобраћај и грађевинарство Зоране Михајловић, Србија жели да буде стабилна партнер у региону.
„Србија је успела да после дуго времена добије пуно похвала. Од похвала се не живи, али оне долазе од најрелевантнијих економских институција као што су Светска банка и ММФ“, рекла је она.
Она је подсетила да Србија ове године планира раст друштвеног производа од 2,6 до 2,7.
Као успехе свог Министарства Михајловићева је издвојила је електронске грађевинске дозволе, као и бројне инфраструктурне пројекте који су у току.
„Када се они заврше, Србија ће не само бити најкраћа рута између истока и запада, већ ће моћи и да се похвали свиме што ради. Србија данас има много бољу економију него пре четири године, а жели да она буде још боља. Дивно је сањати и имати визије, али још је боље радити на томе и сањати“, закључила је она.
Додик: Свако ко размишља о инвестирању схвата колико су значајни мир и стабилност у региону
Председник РС Милорад Додик рекао је да Српска као засебан економски и правни систем у БиХ води посебне податке и посебно планира и реализује свој развој и навео податке да је у последњих осам година удвостручила БДП.
„Учинили смо све што смо могли да модернизујемо свој економски систем, да привучемо стране инвеститоре“, рекао је Додик и подсетио, између осталог, на приватизацију „Телекома“, приватизацију нафтне индустрије која је реализована са руским партнером, као и на пројекте у енергетици спроведе са кинеским партнерима.
Подсетио је и да је у РС завршена изградња око 79 километара ауто-пута у последње две године, те да се идуће године планира завршетак још 36 километара који ће дефинитивно повезати Бањалуку са Добојем.
„Намера је да комуникацијски отворимо Бањалуку“, рекао је Додик и додао да је друга значајна област енергетика и да се разговара са потенцијалним инвеститорима у ту област.
Додик је рекао и да је РС учинила све да поједностави систем регистрације, па се сада привредни субјект може регистровати на једном шалтеру за три дана, као и да су изједначени домаћи и стрнаи инвеститори.
„Верујемо да у овом времену остати на традиционалним облицима пословања представља губитак за заједницу и у том погледу у последње две године, по ономе што извештава Светска банка, Бањалука се карактерише као град са највећим напретком услова за пословање“, навео је председник РС.
Кад је реч о евроинтеграцијама БиХ, Додик је подсетио да је БиХ је претходних месеци упутила захтев за статус у ЕУ и да очекује да добије упитник како би добили статус кандидата. Како је рекао, он верује да је то могуће постићи идуће године.
Додик је, међутим, поновио став да је неопходно да у том процесу буду препозната овлашћења Српске, која само жели да тим овлашћењима суверено управља.
Додик је посебно истакао значај ангажовања Србије на очувању мира и стабилности у региону, додајући да свако ко размишља и инвестирању схвата колико је то значајно.