Сенат Пољске, Горњи дом Парламента, усвојио је нацрт амандмана на закон о забрани пропагирања комунизма и других тоталитарних система кроз називе зграда и објеката од јавног значаја. Реформа предвиђа примену закона у вези са објектима као што су „споменици, обелисци, рељефи, спомен плоче, натписи и знакови“.
То конкретно значи врло брзо рушење бројних споменика захвалности Црвеној армији, коју у Пољској сматрају „симболом комунистичког режима“. За те амандмане гласало је 56 сенатора, док је против било њих 26.
Аутори закона, сенатори владајуће партије „Право и правда“, верују да многи споменици и други предмети те врсте у земљи, „промовишу тоталитарни систем, имају негативан утицај на друштво и омогућују да присталице тоталитаризма шире своје ставове“. Према њиховом мишљењу, такви споменици су „посвећени догађајима и лицима који су имали негативан утицај на историју Пољске“.
Амандмани које је усвојио Сенат ће сада морати да размотри Горњи дом Парламента — Сејм.
Поред споменика и обелиска, закон се односи и на имена школа, обданишта, болница, културних институција, скулптура, статуа, камених и спомен плоча. Под дејство закона не потпадају гробља и костурнице, посебно не војна.
„То су места сећања на жртве рата, како на војнике, тако и на цивиле. Сећање на те жртве је наша морална обавеза, која овим законом неће бити нарушена“, пише у нацрту закона.
У документу се наглашава да то није у супротности са међународним обавезама Пољске, која се, у складу са споразумом са Руском Федерацијом од 22. фебруара 1994. године, обавезала да сарађује са руском страном о свим питањима везаним за заштиту меморијалних места и гробаља.
Нацрт закона се односи и на очување објеката који су на листи културне баштине. Договорено је да све акције буду у координацији са Министарством културе и Институтом народног сећања. Под дејство закона не потпадају музејски експонати и уметнички предмети изложени у уметничке или образовне сврхе.
Сенатори су се сложили да ће рушење споменика подразумевати велике издатке, чак и до неколико десетина хиљада злота. Очекује се да ће ти трошкови пасти на државни трезор. Одлука о демонтирању ће постати обавезујућа након добијања дозволе Института за национално сећање. Министарство културе биће надлежно за жалбе против одлуке рушења.
Према проценама стручњака, у Пољској су тренутно налази више од 500 објеката који ће, након ступања нових правила на снагу, морати да нестану у наредних годину дана.
Већина њих су споменици захвалности Црвеној армији.