Европски суд за људска права пресудио је у марту 2013. године да Србија мора да исплати Зорици Јовановић 10.000 евра на име нематеријалне штете и да јој обезбеди информације о судбини њеног новорођенчета које је нестало из породилишта у Ћуприји пре више од 30 година.
Том одлуком је, такође, наложено да Србија мора да донесе закон по којем би се исти модел применио на друге сличне случајеве нестанка беба из породилишта у Србији, а процењује се да их има више стотина.
Влада Србије је прошле седмице обавестила СЕ о плану усвајања ревидираног нацрта закона, напомињући да је он сада у складу са назнакама Европског суда и да су отворена питања решена у потпуности са стандардима Европске конвенције.
Наводећи да жали због одлагања усвајања тог закона, Влада је навела да је 15. септембра 2016. министар правде, испред ресора који је предлагач закона, потписао текст ревидираног нацрта закона који је прослеђен различитим органима на мишљење у складу са важећим поступком доношења закона.
У допису Владе се напомиње да је министар правде то учинио само месец дана након свог именовања средином августа, а та чињеница, како се наводи, показује снажну посвећеност српских власти да се креће напред са спровођењем пресуде и да се пронађе решење за питање несталих беба.
Након што добије потребна мишљења Министарство правде ће доставити текст ревидираног нацрта закона Влади на одобрење, што се очекује до краја овог месеца.
По одобрењу Владе, ревидирани нацрт закона биће прослеђен Скупштини на усвајање у децембру 2016.
Влада је осигурала да суд опредељује у ком року се и у коликом износу додељује задовољење подносиоцу захтева за нематеријалну штету.
С обзиром на изнете чињенице, Савет Европе је закључио да је постигнут опипљив напредак у извршењу пресуде Европског суда за људска права.