Михаило Карађорђевић, син покојног принца Томислава и принцезе Линде, венчао се протеклог викенда са Београђанком Љубицом Љубисављевић. Црквеном обреду у опленачкој цркви присуствовали су чланови краљевске породице и најближи пријатељи, а после венчања престолонаследник Александар и принцеза Катарина уприличили су пријем за три стотине званица у Белом двору на Дедињу.
Пријему су присуствовале угледне званице из јавног живота Србије и иностранства, амбасадори Велике Британије, Бразила, Конга, Мексика, Мјанмара, Канаде, Пакистана, Норвешке, Турске, Аргентине, Индије и Азербејџана.
Ово је прво краљевско венчање у нашој земљи после 94 године. Давне 1922. године страни туристи неколико дана раније стигли су у Београд како би присуствовали венчању краља Александра Првог и краљице Марије Карађорђевић.
Најзаслужнији што се тада готово сва штампа посветила свадби био је Бранислав Нушић, који је „режирао“ краљевско венчање. Захваљујући њему, репортери су по граду јурили недостатке које треба отклонити, чак су тражили да се сељанкама које су доносиле млеко забрани улазак у град, јер су „мирисале на млеко и сир и увек биле у облаку мува“.
Последње венчање британског принца у Вестминстерској опатији пратиле су две милијарде људи. Директан пренос имао је и српски национални сервис, што не чуди, јер је у медијско представљање тог догађаја уложено много новца, али у Србији се с великом пажњом пратило и краљевско венчање у Шведској.
Вест о венчању принца Михаила српска јавност могла је, међутим, да добије само из таблоида. Иако одавно живимо у републици, академик Матија Бећковић каже да није очекивао да ће српска штампа готово игнорисати овај догађај.
„Да се венчао неки страни принц, било где на свету, то би био велики догађај за Србију, али пошто се венчао српски принц, још није дошло време да се Срби радују. Иначе, било је лепо и узбудљиво. Наша принцеза је Српкиња, а наш принц Михајло је прави син свога оца, прави синовац свог стрица. То је наша најславнија породица и драгуљ наше историје“, каже Бећковић за Спутњик.
Ипак, треба признати да су српски таблоиди прилично коректно испратили овај несвакидашњи догађај. Уз констатацију да је млада лепа и да је српска трпеза била богата, изостала су чак и нагађања о неслагању око поделе имовине краљевих наследника.
Члан Крунског савета Драгомир Ацовић каже да јавност не треба да чуди чињеница да су се сви Карађорђевићи нашли на једном месту, јер, без обзира на њихове односе, престолонаследник је старешина читавог дома.
„Он према статуту краљевског дома даје сагласност за склапање брака. Међутим, колико год то данас деловало анахроно, ипак је то ствар која у највећој мери зависи од тога ко је слављеник. У овом случају то су принц Михаило и његова супруга. Они су желели да се обрате старешини дома и он је, као што је и ред, њихово обраћање прихватио, поздравио, обавио оно што се од њега као старешине очекује“, каже Ацовић.
Иначе, о сину краљевића Томислава, Михаилу Карађорђевићу, јавност веома мало зна, осим да гаји велику љубав према природи. Сматра да је Србија једна од најзанимљивијих светских дестинација за инострана улагања, с младим и талентованим људима, који су највећи потенцијал земље.
Принцезу, која је по занимању фармацеут, упознао је у једном београдском ресторану преко заједничких пријатеља, а забављали су се више од четири године.
Принчевски пар живеће на Опленцу, а Михаило сматра да ће то помоћи да очува свој национални идентитет, али и да промовише најлепшу Србију на сваком месту на које отпутује.