Тренутно многи амерички политичари заступају, наизглед, „најновију идеју у спољној политици“ — директну америчку војну интервенцију у сиријски сукоб. Овај предлог бране такве политичке „тежине“ као што је бивши саветник америчког председника Џимија Картера за националну безбедност Збигњев Бжежински и сенатор Џон Мекејн, а председнички кандидат Демократске партије Хилари Клинтон је у недавној дебати предложила да се уведе зона забране летења над Сиријом. Идеја о интервенцији у Сирији непрекидно се шири главним медијима, али у стварности је идеја интервенције веома стара, подсећа интернет-портал.
Истовремено, није сигурно да ће интервенција у Сирији ослабити сукоб и помоћи у смањењу жртава међу локалним становништвом. Пре него што испланира велику операцију у Сирији, Вашингтон би требало да размотри три главна питања: како избећи рат са Русијом, како да се не шаље велики контигент америчке војске и како помоћи савезницима, притом не помажући екстремистима (што је практично немогуће). Ако се детаљи о овим питањима не буду детаљно разрађени, инвазија на Сирију ће једноставно „неодговорно“ и даље погоршати ионако ужасну ситуацију, истиче „Вокс“.
Један од главних ризика америчке инвазије на Сирију је могући рат са Русијом. У случају успостављања зоне забране летења, ни авиони сиријске владине војске, ни руске Ваздушно-космичке снаге неће моћи да изводе операције без ризика да буду оборени. „Вокс“ наводи да „зона забране летења“ не би помогла у решавању сиријског сукоба, али би могла да „ојача побуњенике и омогући им да спроводе операције без страха од напада из ваздуха“.
Али успостављање зоне чак и за америчко ваздухопловство много је компликованије него што се мисли. Пре свега, Сједињене Америчке Државе морају да буду сигурне да су њихови авиони безбедни, што значи да ће бити неопходно „да се уништи сиријски ПВО систем и убијају сиријски војници“.
У међувремену, противваздушна одбрана у Сирији много је моћнија од било које друге земље у којој је раније Вашингтон покушао да успостави зону забране летења. Вашингтон би морао да потроши за уништење сиријске заштите такве ресурсе који не би били „ни оперативно оправдани, ни атрактивни са политичке тачке гледишта“, пише лист.
Али главна препрека за успостављање зоне забране летења је Русија, која је једна од најважнијих присталица сиријске владе. Да би зона прорадила, потребно је да се спрече сви летове ваздушно-космичких снага. Не треба се надати да ће моћ америчког ваздухопловства заплашити Владимира Путина и натерати га да се повуче. Напротив, он ће покушати да докаже да Вашингтон „не може да наређује“ Москви. На тај начин, САД ће „морати да обарају руске авионе да би постигле зону забране летења“, наводи се у чланку.
„Рат у ваздуху између Русије и САД никако не би олакшао ситуацију у Сирији, већ би довео до погибије многих Руса и Американаца. Осим тога, то прети још већим ратом две нуклеарне силе“, закључује „Вокс“.