Одговарајући на питање новинара могу ли се његове последње изјаве у вези са ултиматумом Приштине тумачити као залагање за прекид дијалога, Николић је био изричит: „Приштина је та која жели да прекине дијалог“.
Председник каже и да је уверен да се нико од политичара у Србији не би усудио да прихвати услове које је Приштина испоставила, а у којима наставак дијалога условљава признањем независности.
„Једнострани захтеви Приштине су можда израз њихове жеље да се дијалог прекине“, оценио је Николић, не желећи, како је навео, да улази у то да ли су ти захтеви иницирани од оних који су признали независност Приштине или оних који је сада промовишу и подстичу.
Каже да је управо тим поводом дао изјаву да ће Влада, уколико не поступи по тим захтевима, имати његову пуну подршку.
„Како бисмо прихватили услове на какве се још ни ЕУ није одлучила да нам постави“, упитао је Николић и сам решио ту дилему тврдњом да се нико у Србији не би усудио да то учини.
„Ми ћемо у сваком случају инсистирати да се дијалог настави“, рекао је Николић, објаснивши такав став чињеницом да је Србија многе своје надлежности пренела администрацији у Приштини и да сигурно неће оставити своје сународнике на милост и немилост тој самопроглашеној држави.
„Србија ће инсистирати код свих релевантних чинилаца, а пре свега код Брисела, да утичу на Албанце да се уздрже од таквих захтева, у противном мораћемо да повлачимо неке друге потезе“, закључио је Николић.
Иванов: О пријему Косова у Унеско одлучиће нова Влада
Председник Македоније Ђорђе Иванов изјавио је да ће нова Влада Македоније сагледати шта је државни интерес приликом одлучивања о гласању о уласку Косова у Унеско и додао да се нада да ће одлука бити у интересу свих.
„Остаје да нова Влада сагледа државни интерес. Свака земља полази од својих интереса и пре свега штити своје и интересе својих грађана“, рекао је Иванов на конференцији за новинаре, одговарајући на питање како ће Македонија гласати о пријему Косова у Унеско.
Иванов је подсетио да су парламентарни избори у Македонији заказани за 11. децембар, да ће та држава добити нови скупштински сазив и нову Владу, која ће имати могућност да сагледа све досадашње одлуке.
Македонија је у новембру прошле године гласала за пријем Косова у Унеско, а Николић је данас Иванова замолио да идући пут та земља принципијелно подржи Србију гласањем против пријема Косова у Унеско.