Монтгомери наводи да је дијалог „запео“ због четири кључна фактора.
„Први фактор је то што Приштина не подноси идеју Заједнице српских општина и наставиће да блокира њено формирање", рекао је он у интервјуу Танјугу.
Један од начина на који Приштина блокира формирање ЗСО, објашњава Монтгомери, јесте тај да убацује нова питања, нове провокације, како би скренула пажњу са примене Бриселских споразума.
„Они се надају да ће подстаћи Србију да одговори на контрапродуктиван начин. Отуда иницијатива о Трепчи и последњи ’захтеви‘ за признање Косова.“
Други фактор је, каже Монтгомери, то што је косовска влада слаба и у стању конфузије.
„Они немају ни снаге, ни храбрости, ни жеље да предузму тешке кораке, који су потребни са обе стране. Много им је лакше да поново буду у вербалном рату против Срба“, оцењује бивши амерички амбасадор.
Према његовом мишљењу, трећи фактор је то што косовски „Албанци верују да и ЕУ и САД имају много више симпатија према њима“ и зато су много слободнији у томе да коче процес и да не дају резултате.
На крају, четврти фактор је то што је ЕУ суочена са низом унутрашњих проблема и због тога је мање способна да делује снажно по питању дијалога, додао је Монтгомери.
Некадашњи амбасадор САД и добар познавалац прилика у региону сматра да Београд треба да игнорише очигледне провокације, да се издигне изнад ситуације и да остане чврст у својим уверењима и жељи да дијалог напредује.
„Побрините се да кривица за недостатак напретка у потпуности падне на косовске Албанце и инсистирајте да ЕУ на то одговори“, закључио је Монтгомери.